18 הסימנים המעידים על אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה

אינטליגנציה רגשית ידועה כאחד הגורמים המקדמים אדם אל עבר הצלחה. כאשר המושג אינטליגנציה רגשית (EQ) הופיע לראשונה, זה היה בניסיון להסביר ממצא מוזר: ב 70 אחוז מהמקרים נמצא שאנשים בעלי IQ ממוצע ורגיל לגמרי היו מבצעים טוב יותר מאלו בעלי IQ גבוה. ממצא זה ערער את החשיבה המקובלת עד אז לפיה IQ נחשב המדד היחיד, הסיבה וההסבר להצלחתם של אנשים.
עשורים של מחקר עכשיו מצביעים על אינטליגנציה רגשית בתור המרכיב הקריטי והחשוב ביותר שמבדיל ביצועים של אנשים מצוינים מכאלו של אחרים. נמצא ש 90 אחוז מהאנשים המפורסמים בכישוריהם הינם בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה.
קשה לשים את האצבע מהי האינטליגנציה האישית של אדם. זה מושג קצת מופשט, אך היא משפיעה על הדרך בה אנו יוצרים התנהגות, מנווטים את עצמינו במצבים חברתיים מורכבים ועל האופן בו אנו מקבלים החלטות אישיות המביאות אותנו לתוצאות חיוביות. כיוון שזה מושג מופשט, קשה למדוד אותו, וקשה לדעת מה צריך לעשות כדי לשפר את רמת האינטליגנציה הרגשית של אדם. ישנם כמה מבחנים שמודדים באופן שהוכח מדיד ומדויק, את רמת ה EQ של אדם, אך מבחנים אלו הינם בתשלום. במאמר זה שפורסם במקור בגיליון הטיימס מנתח הכותב את נתוניהם של יותר ממיליון איש שה EQ שלהם נבחן על ידי ה TalentSmart במטרה לזהות את ההתנהגויות המאפיינות אנשים עם אינטליגנציה רגשית גבוהה.
 

להלן שמונה עשר הסימנים שמעידים על אינטליגנציה רגשית גבוהה:

1. יש לך אוצר עשיר של מילים הקשורות בהבעה רגשית
כל בני האדם חווים רגשות, אבל ישנם רק נבחרים מתוכם שמסוגלים לזהות את הרגש באותו זמן בו הוא מתרחש ולנתח, לבקר ולשנות אותו באותו רגע לפי שיקול רציונלי. מחקרים מצאו שרק 36% מהאנשים מסוגלים לעשות זאת. אצל אנשים שלא מסוגלים לעשות זאת נוצרת בעיה כיוון שרגש שאין לו תווית, הגדרה או שם בזמן התרחשותו, בדרך כלל מתפרש על ידי האדם באופן לא נכון וגורר אותו לבחירות לא רציונליות ולפעולות שאינן יעילות.
אנשים עם EQ גבוה מתמודדים נכון עם רגשותיהם כיוון שהם מבינים אותם, והם משתמשים באוצר מילים רגשי עשיר על מנת להתמודד עם הרגש. בעוד רבים יתארו את תחושתם בתור "רעה", אנשים עם EQ גבוה יגדירו האם תחושה זו היא למעשה עצבנות, תסכול, חרדה או מצב רוח ירוד (דיכאון קל). ככל שאוצר המילים הרגשי שלך יותר ספציפי, כך משתפרת התובנה שלך לגבי מה בדיוק אתה מרגיש, מה גרם לזה ומה כדאי לך לעשות בנידון על מנת להתמודד עם זה טוב יותר.
 
2. אתה סקרן לגבי אנשים
לא משנה אם זה טיפוס מוחצן או מופנם, אנשים בעלי EQ גבוה הם סקרנים לסביבתם ולאנשים עימם הם באים במגע. הסקרנות הזאת היא תוצר של יכולת אמפתיה מפותחת, יכולת שהיא אחת מהמשמעותיות הסוללות את הדרך לרמות גבוהות של אינטליגנציה רגשית. ככל שאכפת לך יותר מאחרים וממה שהם עוברים, כך תגדל הסקרנות שלך לגביהם.
 
3. אתה מכיל ומקבל שינויים
אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה הם גמישים ובאופן קבע מתאימים את עצמם לסביבה משתנה. הם יודעים שהפחד משינוי הוא משתק ומהווה איום משמעותי להתקדמות שלה אל עבר ההצלחה והאושר. הם מחפשים את השינוי הממתין מעבר לפינה ויוצרים תוכנית פעולה לזמן בו השינוי צריך להתרחש.
 
4. אתה מודע לנקודות החוזק והחולשה שלך
אנשים בעלי EQ גבוה לא רק מבינים רגשות – הם גם יודעים במה הם טובים ובמה הם גרועים. הם גם מודעים למצבים ולאנשים שיודעים ללחוץ אצלם על הכפתורים המתאימים ולאלו שמאפשרים להם להצליח. להיות בעל אינטליגנציה רגשית פירושו לדעת את נקודות החוזק שלך וכיצד להשתמש בהם למיצוי הטוב ביותר של ההצלחה שלך, תוך הימנעות מלאפשר לנקודות החולשה שלך להפריע לך בדרך.
 
5. אתה יודע לקרוא אנשים
הרבה מאינטליגנציה רגשית היא למעשה מודעות חברתית – היכולת לקרוא אחרים, להרגיש ולהבין מה עובר עליהם גם ללא מילים. לאורך זמן, יכולת כזאת מאפשרת לך להעריך טיפוסי אישיות אצל אנשים. אנשים הם לא חידה בעיניך – אתה מבין את המניעים שלהם ואת מה שמביא אותם להתנהג בצורה מסוימת, אפילו אצל אלו שמנסים להסתיר את זה.
 
6. קשה להעליב אותך
כיוון שיש לך מושג יציב ובטוח של מי שאתה, קשה לאחר לעשות או לומר משהו שיערער את הביטחון העצמי שלך. אנשים עם EQ גבוה הינם בעלי ביטחון עצמי וחשיבה רחבת אופקים – שני מרכיבים שיוצרים אצלם את החסינות לעלבונות קטנוניים. ייתכן שאפילו אתה עצמך תלעג לחולשותיך או אפשר לאחרים לעשות זאת בגלל שבאופן יזום אתה מסוגל במחשבתך לעשות את ההפרדה בין הומור לבין עלבון.
 
7. אתה יודע לומר "לא" (לעצמך ולאחרים)
אינטליגנציה רגשית פירושה היכולת להפעיל שליטה עצמית. אתה יודע לדחות סיפוקים ולהימנע מפעולה אימפולסיבית. מחקר שבוצע באוניברסיטת קליפורניה מצא שככל שקשה לך יותר לומר לא, כך עולה הסיכון שלך לחוות סטרס, התשה ואפילו דיכאון. לומר "לא" זהו אחד מהאתגרים המרכזיים לשליטה עצמית, אבל זוהי מילה חזקה שכדאי ללמוד לומר ולשכוח את הפחד מלהשתמש בה. כאשר מגיע הזמן לומר "לא", אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה ימנעו מלומר "לא נראה לי שאני יכול" או "אני לא בטוח". הם פשוט יאמרו ישירות "לא". אמירת "לא" למשהו שלא מתאים לך לקחת על עצמך מגביר את הכבוד כלפי המחויבות שלך למה שאתה כבר עושה ונותן לך את היכולת וההזדמנות לעשות את הפרויקטים שלך בצורה במוצלחת ביותר.
 
8. אתה לא מתרגש מטעויות
אנשים בעלי EQ גבוה מרחיקים את התגובה הרגשית שלהם מהטעויות שהם ביצעו, אך באותו זמן לא שוכחים אותם. על ידי כך שהם שומרים על הטעויות במרחק בטוח בתודעתם, הם מסוגלים להתאים את עצמם להצלחה עתידית כי הם לומדים ממה להימנע אך אינם משתתקים בגלל ייסורי מצפון על טעויות עבר. דרושה מודעות עצמית גבוהה על מנת לתמרן נכון בין זכירה רציונלית לבין היתקעות בטעות עבר. התעסקות יתר עם הטעות גוררת חרדה וחשש מהתקדמות בעוד שכחה מוחלטת של טעויות גוררת חזרה על הטעות.
המפתח לאיזון הנכון הוא היכולת להמיר כישלון במסר המוביל לשיפור. זה מה שיוצר את הנטייה לקום ולחזור למסלול אחרי שנופלים.
 
9. אתה נותן ולא מצפה לתמורה
כאשר מישהו נותן לך משהו בספונטאניות ולא מצפה לתמורה זה משאיר עליך רושם רציני. למשל, היתה לך שיחה מעניינת עם מישהו על ספר מסוים, וכאשתם מתראים שוב חודש לאחר מכן, אתה מופיע עם הספר עליו דיברתם. אנשים בעלי EQ גבוה בונים מערכות יחסים חברתיות חזקות כיוון שהם באון קבוע חושבים על האחר.
 
10. אתה לא שומר טינה
הרגש השלישי העולה בעקבות שמיר טינה הוא למעשה תגובת סטרס. רק המחשבה על האירוע או האדם המכעיס מכניסה את הגוף לתגובת חירום הקרויה "הילחם או ברח" – מנגנון הישרדותי המכריח את הגוף לקום להילחם בגורם המאיים או לברוח. אז כאשר מדובר באיום נוכחי, התגובה הזאת הכרחית להישרדות, אב כשמדובר על משהו שקרה בעבר הרחוק, ההצמדות לאותו זיכרון סטרס יכולה להיות בעלת השלכות שליליות חמורות על בריאות הגוף.
למעשה, חוקרים באוניברסיטת Emory הראו ששמירה בזיכרון של מצבי סטרס גרמה לעליה בלחץ הדם ולעליה בסיכון למחלות לב. שמירת טינה פירושו שמירה על הסטרס, ואנשים בעלי אינטליגנציה רגשי גבוהה נמנעים מכך בכל מחיר. לסלוח ולשחרר לא רק יטיב עמך באותו הרגע ויגרום לך להרגיש טוב יותר, אלא זה גם ישפר את בריאותך לטווח הארוך.
 
11. אתה מנטרל אנשים "רעילים"
ההתמודדות עם אנשים קשים היא מתסכלת ובעיקר מתישה. אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מבקרים בקפידה את המגע שלהם עם אנשים "רעילים" על ידי חסימת הגישה לרגשותיהם. כאשר הם נאלצים להתמודד עם אדם רעיל, הם ניגשים לסיטואציה באופן רציונלי לגמרי. הם מזהים את הרגשות שלהם עצמם ולא מאפשרים לכעס או תסכול ללבות את הכאוס. הם מסוגלים גם לקחת בחשבון את נקודת המוצא של האחר ולמצוא בסיס משותף לדיון ופתרון. גם כאשר הדברים יוצאים מפרופורציה ושליטה, אנשים עם EQ גבוה יודעים כיצד לא לאפשר לאותו אדם רעיל להכשיל אותם או לפגוע בהם.
 
12. אתה לא מחפש מושלמות
אנשים עם EQ גבוה לא קובעים מושלמות כמטרה בגלל שהם יודעים שאין כזה דבר שנקרא מושלם. אם להגיע למושלמות היא המטרה, אדם נשאר תמיד עם התחושה המציקה של כישלון שגורם לו לרצות להרים ידיים, או להתאמץ פחות. במקרה כזה אדם מבזבז את זמנו במחשבה על מה שהוא יכול היה לעשות טוב יותר לו יכול היה לחזור אחורה במקום להמשיך הלאה ולהתקדם בהתרגשות אל מה שעוד מצפה לו להשיג ולהצליח בעתיד.
 
13. אתה מעריך את מה שיש לך
לומר תודה ולהזכיר לעצמך את כל הדברים הטובים שיש לך בחייך זה לא רק הדבר הנכון לעשות – זה גם משפר לטווח ארוך את מצב הרוח ומוריד את רמות הורמון הסטרס: קורטיזול (במקרים מסוימים עד 23%). מחקר שבוצע באוניברסיטת קליפורניה מצא שאנשים שבאופן יומיומי עצרו לרגע במהלך היום לומר תודה ולהכיר בכל הדברים הטובים בחייהם חוו שיפור במצב הרוח, ברמות האנרגיה ובתחושה הכללית שלהם. סביר להניח שרמות נמוכות של קורטיזול הן מרכיב חשוב בשיפורים אלו.
 
14. אתה יודע לעצור ולהתנתק לפעמים
לדעת לעצור ולקחת חופש היא תכונה המעידה על אינטליגנציה רגשית גבוהה כיוון שזה עוזר לך לשמור על רמות הסטרס שלך תחת שליטה ולחיות את הרגע. אם אתה מציב את עצמך זמין 24/7 לעבודה שלך, את החושף את עצמך לגורמי סטרס קבועים. להכריח את עצמך לכבות את הטלפון ולהתנתק מהמחשב נותן לגוף ולמחשבה שלך מנוחה. מחקרים מראים שלפעמים אפילו התנתקות קצרה מהאימיילים מורידה רמות ש סטרס.
הטכנולוגיה מאפשרת לנו תקשורת תמידית בה כולם מצפים ממך להיות זמין כל הזמן בכל רגע נתון. קשה מאד ליהנות מרגע נטול סטרס מחוץ לעבודה כאשר המיילים והודעות הטקסט ממשיכות לזרום מהמשרד.
 
15. אתה מגביל את צריכת הקפאין שלך
שתית כמות גדולה של קפאין מפעילה שחרור של אדרנלין – ההורמון שמפעיל את תגובת החירום הגופנית "הילחם או ברח". כאשר מערכת זו נכנסת לפעולה, החשיבה הרציונלית מנוטרלת והתגובה האימפולסיבית עולה. כל זה טוב ויפה כאשר רודף אחריך דוב אבל זו ממש לא התגובה הרצויה כאשר מגיע אליך אימייל מלחיץ. קפאין מכניס את הגוף למצב עוררות יתר ועושה אותו רגיש יותר לסטרס. כך הרגש הוא שמכתיב את ההתנהגות במקום השכל.
לקפאין יש זמן מחצית חיים ארוך, כלומר – לוקח לו זמן להתפרק ולצאת מהגוף. אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית יודעים שיותר מידי קפה זו בעיה ונמנעים מלהפריז בכמות הכוסות היומית שלהם.
 
16. אתה דואג לישון מספיק
קשה להפריז בדיבור על חשיבותה של השינה. שינה נכונה מעלה את האינטליגנציה הרגשית ואת היכולת של אדם להתמודד עם מצבי סטרס. כשאדם ישן המוח נטען מחדש, עובר על חוויות וזכרונו מהיום שעבר, מאחסן מה שנחוץ ונפטר ממה שלא (מה שמשפיע לטענת חלק מהמחקרים על תוכן החלומות), כך שאתה מתעורר אתה ערני וחשיבה שלך צלולה ונקיה.
אנשים עם EQ גבוה יודעים שהשליטה העצמית שלהם, הקשב והריכוז וכן הזיכרון יורדים כולם כאשר הם לא ישנים מספיק או שהשינה שלהם לא איכותית מספיק. לכן הם נותנים לשינה נכונה עדיפות עליונה.
 
17. אתה עוצר מחשבות שליליות בזמן אמת
ככל שאדם מתעמק במחשבות שליליות, כך הוא נותן להן יותר כוח. רוב המחשבות השליליות שלנו הן רק מחשבות… לא עובדות. אין לנו שליטה על המחשבות שמגיעות לראשינו אבל בהחלט יש לנו שליטה על האופן בו אנו מתמודדים עימן. אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית מפרידים בין מחשבות לעובדות במטרה להימנע ממעגל הקסמים השלילי ולהתקדם אל עבר נקודת השקפה חיובית יותר.
 
18. אתה לא תיתן לאף אחד (!) להגביל את השמחה שלך
כאשר תחושת הסיפוק של אדם מגיעה ממה שחושבים אחרים סביבו, הוא כבר אינו אדון לאושר האישי שלו. כאשר אנשים בעלי אינטליגנציה רגשית מרגישים טוב לגבי משהו שהם השיגו הם לא יתנו לחוות הדעת של אף אחד או להערות שליליות של אף אחד, לקחת מהם את אותה תחושת סיפוק.
אמנם קשה לנטרל את התגובה למה שאחרים חושבים, אך אין צורך להשוות את עצמך לאחרים, ותמיד טוב לקחת את חוות הדעת של האחרים בתור פידבק ולהשאיר בידך את הבחירה אם לקחת את זה למקום בונה או להתעלם אם זה מוריד לך את הפרודוקטיביות או את מצב הרוח. באופן שכזה, זה לא משנה מה האחרים חושבים או עושים, הערך העצמי שלך מגיע מתוכך פנימה.

שינוי גודל פונט
ניגודיות