מתח משמין, והורדה במשקל משפרת זיכרון!

מחקר ישראלי מצא שרמות גבוהות של מתח מפעילות גן שמשפיע על חילוף החומרים בגוף ומעורב בתשוקה למאכלים מתוקים ועתירי קלוריות ושומן. המחקר מראה שלא רק שמתח יעשה אותך שמן, הוא גם עלול לגרום לך להיות חולה!

אין כמעט אדם בתרבות המערבית שיכול להעיד על עצמו שהוא מנהל חיים נטולי מתח לחלוטין. בישראל, עוד פחות. עם מתקפות טרור ואיום תמידי מצד אויבינו, עם חיילים בחזית ועם טירוף על הכבישים, סביר להניח שלא כל הלילות שלנו נטולי דאגה וגם לא הימים.

גם בדברים הפעוטים לכאורה מלווה אותנו מתח תמידי- הדרישה להתאים לרמת לימודים וציונים, להתקבל לעבודה הנכונה, לעבור מבחנים וראיונות קבלה, לשלם הלוואות ועוד.

סטרס הוא הגורם המוביל ברשימת הדברים שגורמים לבלאי של הגוף והנפש. מבחינה בריאותית גופנית- מתח הוא משא כבד מידי למערכת החיסונית. ועם העלייה ברמות הסטרס- זה לא פלא שיש עליה במספר מקרי הסוכרת, הפרעות החרדה, דיכאון ומחלות לב.

היום, בנוסף לכל הרשימה השחורה הזאת של מה שמתח יכול לגרום לגוף, חוקרים ישראלים מצאו גן במוח שמתחיל לפעול כתוצאה מרמות גבוהות של מתח וגורם לתגובות פיזיולוגיות שליליות רבות.

החוקרים, ממכון וויצמן ברחובות פרסמו במאי 2010 את הממצאים שלהם בגיליון המקוון PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences). הגן שהם מצאו במוח מופעל כשאדם במתח. איך הוא יודע זאת? כשאדם במתח עולות בגופו רמות הקורטיזול- הורמון הסטרס, כך יודע המוח לפרש שאדם נמצא בסטרס. הגן הזה, כשהוא מופעל יוצר 2 תגובות שליליות עיקריות: חרדות, ושינוי בחילוף החומרים בגוף.

איך זה קורה?

הגן הזה גורם לשחרור של חלבון שקרוי Urocortin-3 (Ucn3) שבחיות נמצא שהוא גורם להתנהגות חרדתית ולסוכרת. המחקר מצא שככל שיש יותר שחרור של החלבון על ידי הגן הזה במוח, כך הגוף צורך יותר סוכר ופחות חומצות שומן, וחילוף החומרים עולה, הלבלב מייצר יותר אינסולין ורגישות התאים לאינסולין יורדת. זוהי התמונה של התחלת סוכרת, וזה מה שנמצא בחיות מעבדה כאשר החוקרים העלו להם את רמות החלבון הזה בגוף.

חיות מעבדה שנמצאות בסטרס דווקא אוכלות פחות, בעוד רוב בני האדם המתוחים, נוטים לאכול יותר. כך או כך רואים שפעילות החלבון הזה גורמת לשינוי הרגלי אכילה תחת מתח- מורידה נטייה לאכילה או מעלה אותה.

ד"ר אלון חן, מוביל המחקר אומר שתוצאות אלו מצביעות על כך שלפעמים פעולה של גן אחד באזור אחד במוח עשויה להשפיע על חילוף החומרים בגוף כולו. יתכן שפעולת הגן הזה במצבי מתח גורמת לנו לבחור בחטיפים מסוימים, לחפש מזונות מתוקים, עתירי קלוריות ושומן ודלים בערך תזונתי.

כלומר- מתח הוא פשוטו- כמשמעו: משמין.

למה בכלל קיים הקשר הזה בין מתח ואכילת מתוק?

כל המערכת הזאת של תגובת הגוף למתח נוצרה באבולוציה הקדומה כדי לעזור לאדם להתמודד עם סכנות. כשאיש המערות יצא לצוד ופתאום נתקל באריה, הוא היה צריך את היכולת לברוח. לכן הטבע יצר מנגנון שגורם לגוף בעת מתח להזרים יותר סוכר לתאי השריר, ולצורך כך הוא גורם לאדם לצרוך יותר סוכר. היום, כשיש לנו אלף סיבות להיות במתח, חובה עלינו לדאוג להפחית מתחים נפשיים וגופניים מפעם לפעם, על מנת לבקר את פעולת הגן הלז. אם לא בשביל בריאות הלב והגוף, אז לפחות בשביל לשמור על הגיזרה…

למעשה, יש אפילו סיבה נוספת להפחית מתח ולשמור על הגיזרה- ג'ון גונסטד מאוניברסיטת קנט-סטייט מצא באפריל האחרון קשר בין ירידה במשקל ושיפור זיכרון וריכוז.המחקר הראה שאנשים שעברו ניתוח הצרת קיבההראו שיפור בזיכרון וברמות ריכוז, 12 שבועות בלבד לאחר הניתוח.

התוצאות יתפרסמו ב Journal of the American Society for Metabolic and Bariatric Surgery. המחקר הזה החל לאור העבודה שכל הפונים לניתוח להורדת משקל נצפו כבמצעים את אותם הטעויות. במבחנים קוגנטיבים נראו ביצועים ירודים, למשל במבחני זיכרון.

במחקר, שנערך במרכז הרפואי של אוניברסיטת וויל-קולומביה, נבדקו 109 מנותחי קיבה ו 41 אנשים הסובלים מהשמנת יתר, שלא עברו ניתוח זה, ששימשו כקבוצת הביקורת. נבדקים אלו נבחרו כיוון שבעקבות הניתוח הם מורידים כמות רבה של משקל בזמן יחסית קצר ולכן מעניין לראות את ההשפעות של מהלך כזה על המוח. ואכן, 12 שבועות בלבד לאחר הניתוח כבר נראה שיפור משמעותי בזיכרון וברמות הריכוז של המנותחים. גונסטד ממשיך לבדוק את התפקודים הקוגניטיבים של המנותחים גם שנה ושנתיים לאחר הניתוח.

הפרויקט הבא שלו הוא לבדוק את ביצועי הזיכרון והריכוז של סובלים מעודף משקל שיורדים במשקל כתוצאה מדיאטות ושינוי הרגלי אכילה רגילים ולא כתוצאה מניתוח.

עד כה הצביעו תמיד על קשר בן סטרס, תיאבון וחרדה, אבל לא ממש ידעו להסביר את המנגנון שמאחורי הקלעיםעכשיו, כשהוא מתחיל להתגלות, יתכן  שממציאי הגלולות להרגעה יוסיפו יום אחד גם השפעות נוספות בכדור ההרגעה, השפעה שתשאיר אותנו במשקל נורמלי, תשמור על הלב שלנו בריא ותמנע הופעת סוכרת.

אבל, גם ביום שיגיע כדור הפלא הזה, האחריות עדיין תהיה עלינו ללוות את לוח הזמנים העמוס שלנו בעזרים להורדות רמות מתח.

שינוי גודל פונט
ניגודיות