מסתבר שאסטרולוגיה משפיעה על התפתחות המוח!

עד היום, אם הייתם מזכירים למדענים את המילה "אסטרולוגיה", הם, וכל שאר הספקנים היו חוטפים התקפה אפילפטית. הרעיון שאישיות של אדם מוטבעת בו ביום הלידה בהתאם למצב השמש, הירח והכוכבים בשמיים באותו היום היה בלתי מקובל עליהם בעליל. בכלל, כל עניין הקשר ההוליסטי בן האדם והקוסמוס נראה להם הזוי ומופרך. "מה פתאום?" הם היו אומרים לכם, "הגנים וההורים זה מה שקובע את איך שאתם תהיו. לירח ולכוכבים אין שום קשר לכך".

הירח הוא הרבה יותר מעיגול שבוהים בו אוהבים. הירח הוא המאזן של החיים על פני כדור הארץ, כיוון שהוא אחראי בן השאר על איזון העונות. חקלאים יודעים כבר שנים רבות שהתאמה של זריעת יבול, עם מצב הירח מביא לעליה ביבול. גם הזרעים האנושיים הנובטים בנו מושפעים מהירח- כולנו מכירים את המחזור הנשי, בן ה 28 יום המתואם גם הוא עם מצב הירח. והיום- היום גם המדענים צריכים לשקול מחדש את עמדותיהם בנושא, כי מחקר שפורסם בתחילת דצמבר 2010 ב Nature Neuroscience  מטעם אוניברסיטת וואנדרבילט מספק הוכחה חד משמעית לכך שמצב הכוכבים בזמן הלידה משפיע על האישיות ועל שינויים תפקודיים במוח!!

החוקר הראשי במחקר, דאגלס מקמהון גידל גורי עכברים- מרגע לידתם ועד לגמילתם מיניקה, בסביבה מלאכותית שמחקה את עונות השנה- קבוצה אחת גדלה ב"חורף" וקבוצה אחת בסביבה של "קיץ". ההבדל בין העונות היה מחזור האור-חושך שבו גדלו העכברים- כלומר, יום ארוך יותר לעכברים שגדלו ב"קיץ" (16 שעות אור ו 8 שעות חושך) וקצר יותר לאלו שגדלו ב"חורף" (16 שעות חושך ו 8 שעות אור). ברגע שהעכברים נגמלו, הם גודלו עוד 28 יום- או באותה ה"עונה" או ב"עונה ההפוכה". לאחר מכן, הם הושמו בחשיכה מוחלטת ודפוסי הפעילות שלהם היו במעקב.

עכברים הם חיות לילה, והם פעילים בחושך. החוקרים שמו אותם בחשיכה מוחלטת על מנת שלא לספק להם יותר רמזי יום-לילה, ולראות מתי הם ינוחו ומתי הם יהיו פעילים, לפי מה שכבר תוכנת בשעון הביולוגי שלהם.

נמצא, שהעכברים שנולדו בחורף הראו האטה קבועה בפעילות היומית שלהם. הם חדלו לנוח והחלו לנוע ולרוץ הרבה יותר מאוחר מאלו שנולדו בקיץ. כשהחוקרים בדקו את מוחם של העכברים הללו, הם גילו שהתאים של האזור המוחי שאחראי על השעון הביולוגי שלהם, אכן האטו את פעילותם! לעומתם, תאי המוח של השעון הביולוגי במוחם של העכברים שנולדו בקיץ, הראו פעילות הרבה יותר ערה ומאוזנת.

כלומר- זמן השנה בו נולדו העכברים השפיע גם על דפוס הפעילות המוחית שלהם וגם על התנהגותם!

בדרך כלל, השעון הביולוגי במוח מודד את אורך שעות האור ביום ומשנה את ההתנהגות שלנו בהתאם לעונה. הפעם- המחקר הראה שניתן להשפיע על התפתחות השעון הביולוגי לפי שינויים ברמות החשיפה לאור מרגע הלידה ואילך. השעון הביולוגי נמצא במוח קצת מאחורי העיניים, באזור שנקרא SCN– suprachiasmatic nucleus.

בבני אדם רואים תוצאות דומות- אנשים שנולדו בחודשי החורף הם בעלי סיכון גבוה יותר לכמה הפרעות ניורולוגיות, בניהן- דיכאון חורף (או בשמו המקצועי- seasonal affective disorder– SAD), סכיזופרניה ופיצול אישיות.

בנוסף לממצאים שתיארנו בעכברים, מציג המחקר הנוכחי גם את ההשפעה של עונת הלידה, על ההסתגלות לשינוי עונות. מסתבר שלעכברים שנולדו בחורף היה שעון ביולוגי הרבה פחות יציב ומסתגל, לעומת העכברים שנולדו בקיץ. עכברים שנולדו בחורף הראו תגובה מוגזמת כשהעבירו אותם לסביבת קיץ. הם התחילו להיות פעילים שעתיים לפני הזמן הנכון, והמשיכו בפעילות לזמן רב יותר- עד 12 שעות. זוהי התנהגות שדומה לסוג של היפראקטיביות. לעומתם, העכברים שגודלו בקיץ התנהגו זהה, גם כשהעבירו אותם לסביבת חורף. גם תוצאות אלו מקבילות למה שמוכר אצל בני אדם שסובלים מהפרעת דיכאון עונתי.

אז פעילות מוחית מושפעת מעונת הלידה. גם התפתחות מערכת הראייה המוחית מושפעת מהעונה בה נולדת- כלומר, מרמות האור אליהם נחשפת. וכאמור, גם אישיות מושפעת, כי פעילות השעון הביולוגי משפיעה על מצבי הרוח בבני אדם.

מה שמעניין הוא שמקמהון מסרב לקרוא לזה "אסטרולוגיה". הוא קורא לזה "ביולוגיה עונתית"…

אז אסטרולוגיה מתקרבת למדע, אבל זה לא אומר בהכרח שהפוזה של מארס תגרום לכם לזכות בלוטו או למצוא אהבה חדשה. יש להבדיל בן הורוסקופ עממי לבין אסטרולוגיה אמיתית, שמדגישה את הקשר בן האדם והיקום ואת הסינכרון הקיים ביניהם. קארל סאגאן אמר נכון- בני אדם מורכבים מחומר של כוכבים…

שינוי גודל פונט
ניגודיות