מה קורה לילד שאימא שלו בסטרס?

בוודאי שמעתם פעמים רבות את המושג "הרוצח השקט". זהו השם הנרדף של מתח ולחץ. למה? כי סטרס הורג! נקודה.

המודעות היום לצורך להפחית מתחים הולכת ועולה. מחקרים בעבר הראו שמתח גורם למחלות לב, מעלה סיכון לשבץ, מוריד את החוסן של המערכת החיסונית ושאפילו לפצעים פשוטים לוקח יותר זמן להחלים כשאדם שרוי במתח.

זאת ועוד, מתח גורם להזדקנות מהירה יותר! והוא עושה את זה דרך כל תא ותא בגופכם. סטרס גורם לתאי הגוף להזדקן מהר יותר ולהיות מועדים למוות מוקדם.

לפני שאספר לכם איך הוא עושה את זה, אני רק אגלה לכם חלק מהממצא המפתיע שהתפרסם בחודש האחרון (אוגוסט 2011). מחקר מצא שמתח של אם בהריון משפיע על הילד שלה לכל החיים ומציב אותו בעמדה בריאותית פחותה יותר לעומת ילדים שאימותיהן לא חוו לחץ בהיריון. כלומר- סטרס הוא חזק, ושלילי ומתחיל עוד לפני שאתם מודעים לו בכלל, אם אתם לא דואגים לווסת אותו נכון.

איך סטרס מאיץ הזדקנות?

מתח שלילי גורם לגוף לייצר את הורמוני הלחץ, שהידוע שבהם הוא הקורטיזול. הורמונים אלו גורמים לתאי הגוף לייצר רדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים הינן מולקולות התוקפות חלבונים בתא, מנוונות את יכולת הנשימה של התא (כן, תאים נושמים חמצן), ומשנות את הדנ"א שלו. כך נוצרות מוטציות בדנ"א, וכשתא מוצף ברדיקלים חופשיים הוא לא מסוגל לתקן את כל הפגיעות בדנ"א, מה שגורם לו להזדקן, להתנוון ולמות.

אימהות לעתיד שימו לב!

חשיפה של עובר לסטרס גורמת להזדקנות מוקדמת של תאים, ולסיכון למחלות ומוות מוקדם בחיים הבוגרים! מחקר מהחודש האחרון מצא שאצל אנשים בגיל העמידה שאמהותיהן עברו טראומה פסיכולוגית שגרמה להן למתח נפשי במהלך הריונן, נראתה הזדקנות מואצת.

החוקרים מצאו שחשיפה קדם לידתית זו לסטרס השפיעה על התפתחות איזור מסוים בדנ"א שאחראי על תהליכי הזדקנות תאית. מחקרים קודמים על סטרס בהיריון הראו השפעה של מתח על חילוף חומרים, תפקוד מערכת החיסון, המערכת ההורמונאלית ותפקוד מוחי- חשיבתי בעובר ואחר כך בילוד.

כלומר, אם אתן רוצות להבטיח את בריאותו של הילד שלכן, לכל אורך חייו הבוגרים, כדאי לכן לשמור על רגיעה ולהפחית סטרס במהלך ההיריון, ולנו יש דרך לעזור לכן לעשות את זה.

מוביל המחקר- ד"ר פאת'יק וואדווה מאוניברסיטת UCIמדגיש שזהו המחקר הראשון שמקשר בין מתח של אם בהריון, לבין הסיכון למחלות בילד שלה בתור אדם מבוגר.

משתתפי המחקר היו צעירים בגילאי 25, נשים וגברים בריאים שנולדו לאימהות שחוו מתח נפשי במהלך ההיריון. המתח הנפשי של האמהות נבע ממצבי חיים טראומטיים כגון מחלה או מוות פתאומי של אחד מחברי משפחתן.

בדיקות דם של משתתפים אלו גילו שתאי הדם הלבנים (המייצגים את חוסן פעילות מערכת החיסון) היו "מבוגרים" בשלוש עד חמש שנים יותר מגילאי המשתתפים, לעומת מצבם אצל אנשים באותו הגיל שאימותיהן לא עברו מתח נפשי משמעותי במהלך ההיריון.

איך רואים על תא את הגיל שלו?

בתא יש טלומרים. אלו הם חלבוני דנ"א ששומרים על קצות הכרומוזומים, ובכך משמרים את יציבות הדנ"א של תא. הטלומרים גם שולטים על קצב הזדקנות התא באמצעות בקרת מספר הפעמים שהתא יתחלק ויצור תאים נוספים. ככל שהטלומרים של תא קצרים יותר, התא זקן יותר וקרוב יותר למוות.

אורך הטלומרים קשור ישירות להתפתחות מחלות בבני אדם ולסיכון למוות מוקדם. אצל משתתפי המחקר שאימותיהן נחשפו לסטרס, ושהם עדיין בריאים בגיל 25, יכול להיות סיכון מוגבר לחלות בסרטן, סוכרת ומחלות לב בגלל הזדקנות מוקדמת של תאי מערכת החיסון שלהם.

תוצאות המחקר מראות שחשיפת עובר לסטרס הוא מנבא משמעותי לאורך הטלומרים שיהיו בתאי גופו ובכך על הסיכון שלו למחלות. ושהשפעות המתח שאליו הוא נחשף ברחם מלוות אותו לא רק בלידה ובתינוקות, אלא למעשה לכל אורך חייו.

המחקר הזה מדגיש עד כמה חשוב לשמור בהריון על רגיעה ולהימנע ממתחים נפשיים. התוצאות פורסמו בגיליון המקוון Proceedings of the National Academy of Sciences.

אז מה עושים?

לכל אחד יש מאיתנו אלף סיבות להיות במתח ובסטרס מהיומיום התובעני. אין היום כמעט אף אישה בהריון שיכולה להרשות לעצמה לעצור את החיים למשך תשעה חודשים. מה שאנו מציעים לכן במרכז גלים, הוא לעצור את השבוע שלכן לשעה אחת בלבד!

כן, שעה אחת בלבד בבריכת הציפה משפיעה על צניחה ברמות הסטרס שבגוף, כמו לילה שלם של שינה, או שבוע שלם של חופש. המחקרים הוכיחו, ועכשיו נשאר לכן רק לנסות!

מעבר לכך שהציפה מקלה על המתח הפיזי המופעל על שרירי הגוף הסוחבים את משקל ההיריון, ומעבר לכך שהציפה מדמה תחושה של חזרה אל הרחם ומאפשרת לך חוויה ייחודית של סגירת מעגל עם העובר שבתוכך, מעבר לכל זה- הציפה מורידה את רמות הורמון המתח (קורטיזול) בגופך. מנגד, טיפול בבריכת הציפה גורם לשחרור אנדורפינים- החומרים שגורמים לך להרגיש שימחה, ועושים אותך חסינה יותר בפני סטרס. בריכת הציפה מומלצת על ידי מגזינים של היריון ולידה ברחבי ארה"ב.

שינוי גודל פונט
ניגודיות