מה קורה בקפה?

"נטול קפאין, בבקשה", זרקה חברתי לעבר החייכנית שמעבר לקופה, תוך כדי שהיא מספרת לי בהתלהבות על האייפון החדש שלה.

"ומה תרצי את גברתי?" שאלה החייכנית

"אני לא רוצה דבר, תודה" עניתי

כששמנו לב שהיא מביטה בנו ולא מכינה את הקפה, דחקתי מרפק בחברתי ששכחה לשלם, אבל מבטה הרציני של הקופאית לא תאם את הצורך שלה לגבות תשלום.

"אפשר להציע לכן משהו?" היא התכופפה קדימה ודיברה בלחש סודי במיוחד.

הסתכלנו זו על זו לפני שענינו לשאלתה המוזרה בחיוב.

"רציתי להציע לכן קפה עם קפאין" היא אמרה, עדיין כפופה קדימה. "אתן מבינות, יצא מחקר חדש שאומר שיש בקפה מרכיב סודי שמשפר זיכרון, אבל המרכיב הזה פועל רק כשהוא נמצא יחד עם קפאין". היא הנהנה בכובד ראש והסתכלה לצדדים במבט מתנצל.

"מה?" חברתי לא הבינה איך נערת קפה חיננית שלפה לה מחקר מוזר שכזה. היא הסתכלה עלי במבט שואל.

"היא צודקת" עניתי לחברתי, ומבטה של החייכנית הואר. באמת יש מחקר כזה.

מרכיב מסתורי שנמצא בקפה מעצים את הגנת המוח מפני אלצהיימר. מחקר מיוני האחרון מצא שצריכת קפה יומית יכולה להגן מפני הידרדרות הזיכרון ומחלת האלצהיימר.

המחקר, מטעם אוניברסיטת סאות' פלורידה מצא שהמרכיב הזה שבקפה, בשילוב עם קפאין, מעלה את רמתו של חומר מסוים בדם שנלחם נגד התהליך המוחי שמוביל לאלצהיימר. החומר הזה קרוי GCSF. ואכן, אצל חולי אלצהיימר רמתו של החומר הזה נמוכה. תוצאות המחקר פורסמו בגיליון Journal of Alzheimer's Disease.

המחקר השתמש בעכברים שתוכנתו גנטית באופן שגורם להם להיעשות חולים באלצהיימר ומצא שרק קפה שמכיל קפאין גרם לעכברים להימנע מאיבוד הזיכרון שגורמת המחלה, בעוד קפה נטול קפאין, או משקאות אחרים שמכילים קפאין- לא יצרו את אפקט ההגנה הזה. כך הסיקו החוקרים שהמרכיב הסודי הזה שנמצא בקפה, ושעוד לא הצליחו לבודד, פועל רק כאשר הוא נמצא באינטראקציה עם קפאין, ומעלה את רמות ה GCSF.

כאשר הזריקו ישירות את ה GCSF לעכברים חולי אלצהיימר, הוא גרם להם לשיפור הזיכרון.

"תארי לך" אמרה החייכנית תוך שהיא מקשיבה לדברי בלהט, ומודה לאל שאין עוד לקוחות בתור, "תארי לך שיום אחד אתן תבואו לדלפק קפה בדיוק כמו זה והבחורה תשאל אתכן האם אפשר להציע לכן קפה לשיפור הזיכרון. מטורף, נכון?"

"זה בדיוק מה שאמר מוביל המחקר הזה" עניתי לה, תוהה שמא היא סטודנטית לחקר המוח בזמנה הפנוי. "מוביל המחקר, ד"ר חואנחאי קאו אומר שכאשר הם יצליחו לבודד את המרכיב הזה שמעלה יחד עם קפאין את רמת ה GCSF, יוכלו תעשיות המשקאות מכילי הקפאין להעשיר אותם עם החומר הזה ובכך להפחית האנשים את הסיכון לאלצהיימר, ואף לשפר זיכרון אצל כאלו שהחלו במהלך איבוד זיכרון."

"אבל איך זה עובד- המרכיב הסודי הזה שבקפה?" הפעם זו הייתה חברתי, שלרגע שכחה מהאייפון החדש והוורוד שלה.

"המרכיב הזה מעלה, כאמור, את הרמות של  GCSF בדם, וה GCSF  הזה הוא שמשפר את הזיכרון ומונע אלצהיימר. והוא עושה את זה בשלוש דרכים:

  • ראשית, הוא גורם לתאי גזע ממח העצם לנדוד למוח ולהסיר משם את החלבונים הקרויים בטא-עמילואיד, שמצטברים בתאי המוח ומתחילים את כל מהלך מחלת האלצהיימר.
  • שנית, GCSF יוצר קשרים חדשים בין תאי מוח,
  • ושלישית, הוא מעודד יצירת תאי מוח חדשים- מה שכמובן, משפר את ביצועי הזיכרון.

"טוב", השתכנעה חברתי, "קיבלתי. אז את כוס הקפה הבאה שלי אני אשתה עם קפאין, למרות שלא עשיתי את זה בחמש שנים האחרונות אפילו פעם אחת".

"זה לא מספיק", התעוררה שוב החייכנית, שעדיין לא הכינה לה את הנטול קפאין. "את צריכה לפחות 2 כוסות ביום של קפה אמיתי, אחרת את לא מקבלת כמות מספיקה של המרכיב הסודי".

"היא צודקת" אישרתי, אבל מיד הנחתי יד על זרועה של חברתי להרגיעה. ידעתי שכשהיא מחליטה לקחת משהו ברצינות- היא עושה את זה עד הסוף ולפעמים יותר מידי. היא עלולה להחליט לשתות 10 כוסות קפה ביום במחשבה שזה יהפוך אותה חכמה כמו אינשטיין. " המחקר לא מציע לשתות כמויות גדולות של קפה שמכיל קפאין, אלא במידה מתונה, כלומר, 4-5 כוסות ליום לכל היותר".

החוקרים מציינים שהגיל האידיאלי להתחיל לצרוך בו את הכמות הזאת של קפה הוא 30-50, אך גם אם מתחילים מאוחר יותר- עדיין משיגים את אפקט ההגנה על הזיכרון, או לפחות מקטינים את הסיכון לחלות במחלה.

מה שבטוח, צריכת קפה בילדים אינה מומלצת. מחקר מ 2010 מצביעה על בעיות חוסר שינה בילדים שצורכים קפה. חוסר שינה הינו בעל אפקט חמור הרבה יותר בילדים, כיוון שילדים גם גדלים וגם מעצבים את התפתחות מוחם בזמן שינה וזקוקים לשעות שינה מלאות לצורך כך. נוסף לכך, כולנו מכירים את התוצאה היומיומית של חוסר שינה- ירידה בריכוז ובזיכרון…

קפה מכיל מרכיבים מיטיבים נוספים, מסתבר. מצויים בו אנטיאוקסידנטים, המגנים על תאי הגוף מפני הזדקנות מוקדמת, וכן הוא מכיל חומרים נוגדי דלקת שגם הם מגנים בפני אלצהיימר. לצד השפעות מיטיבות אלו מחקרים גם מצאו שצריכה יומית מתונה של קפה מורידה סיכון לחלות בפרקינסון, סכרת ושבץ, ואף מורידה סיכון לחולות בסרטן השד או הפרוסטאטה.

"טוב, אני אמנם טיפשה, אבל עדיין אין לי אלצהיימר" הרגיעה חברתי את להט תמיכתי הפתאומית בקפה.

"אני לא רוצה להדאיג אותך, אבל אלצהיימר מתחיל במוח הרבה מאד זמן לפני שמבחינים בו. מחקרים מראים שהוא יכול להתחיל עד 50 שנה לפני שמתחילים להרגיש איבוד זיכרון משמעותי! לכן מתמקד המחקר היום בהמלצות לשימור תפקודי זיכרון שמומלץ ליישם כבר משנות הבגרות המוקדמות."

לקוח נכנס, החייכנית חזרה לפרצופה היומיומי, לכאורה נטול תבונה, ואנו המשכנו בשיחתנו- עדיין ללא ה-נטול קפאין שנשכח מלב.

אחת הדרכים הפשוטות לשפר זיכרון ולמנוע אלצהיימר הוא לדאוג לגירוי אינטלקטואלי קבוע למוח. אפילו תשבצים וסודוקו יכולים לעשות את העבודה. שימי לב ששחקני ברידג' מבוגרים עשויים להראות תפקודים מוחיים מרשימים על אף שהמוח שלהם מאבד תאים בקצב מסחרר, כיוון שברידג' הוא משחק הדורש חשיבה, כמו גם שחמט ודומיו.

דרך שנייה להגן על המוח מפני איבוד זיכרון, היא אימון גופני. מחקרים הראו שהתעמלות גורמת ליצירת תאי מוח חדשים באזור ההיפוקמפוס- האזור המוחי האחראי על אחסון ושליפת זיכרונות. ההיפוקמפוס הוא גם אחד האזורים הראשיים שנפגע במחלת האלצהיימר.

ודרך נוספת, מסתבר הוא לשתות קפה. יש לו מעט מאד תופעות לוואי, הוא זמין בכל זמן ואינו יקר לרכישה, ומגיע תוך דקות ספורות למוח לאחר השתייה.

יחד עם זאת, יש לזכור שלקפה, כמו לכל דבר, יש גם השפעות שליליות, התלויות בכמות הנצרכת. מחקר ממאי האחרון מצא שהקפאין שבקפה עלול להוריד את הפוריות של נשים. המחקר הראה שקפאין מחליש את פעולות השרירים בחצוצרות האישה, שמובילות את הביצית מהשחלה לרחם, תהליך שדרוש על מנת ליצור היריון.

פרופסור סיאן ווארד מאוניברסיטת נאוואדה פרסם את תוצאות מחקרו ב British Journal of Pharmacology. הוא מדגיש שלנשים שצורכות הרבה קפאין לוקח יותר זמן להיכנס להריון לעומת כאלו שאינן צורכות או שצורכות מעט קפאין.

חמור מכך, ובדומה להגנות נוספות שמומלצות לנשים בהיריון, מחקר מ 2008 מצא קשר בין צריכת קפאין בהריון לבין סיכון להפלה, ומחקר אחר מצא קשר בין שתיית קפאין בהיריון לבין ירידה בהתפתחות העובר. אבל, במחקרים הללו מדובר על קפאין מכל סוג של משקה- משקאות אנרגיה, תה, קפה ועוד.

במחקר הנוכחי, לעומת זאת, מדובר על צריכה ספציפית של קפה, כיוון שיש בו מרכיב כלשהוא שרק בשילוב עם קפאין יוצר שיפור זיכרון. ולכן ספירת כמות השתייה המכילה קפאין שמומלצת היא רק עבור קפה. אם בנוסף לכך אתם צורכים משקאות נוספים שמכילים קפאין, יש סיכוי שיש לזה גם השפעות שליליות.

"טוב, תעשי לי הפוך קטן" חזרה חברתי לדלפק, ומלמלה לעצמה "רד-בול אחד פחות להיום…"

שינוי גודל פונט
ניגודיות