מה? פייסבוק מגדיל את המוח?

מחקר מאוקטובר 2011 מצא קשר ישיר בין מספר החברים של אדם בפייסבוק לבין גודל של אזורי מוח מסוימים אצלו. חוקרים באוניברסיטת UCL מצאו  גם שככל שמספר חבריך בפייסבוק גדול יותר, כך גדל הסיכוי שאתה מוקף בחברים אמיתיים בחיי היומיום.

רגע, עוד לפני שאני מפרטת לכם מה בדיוק קורה במחקר הזה- אני רוצה להדגיש שני דברים:

ראשית, כשמדברים על קשר בין שני ממצאים (קורלציה)- מדובר על כך שנמצא שכאשר גורם אחד מתרחש, כך גם השני. אך קורלציה אינה סיבה ותוצאה. אם למשל, אנו אומרים שנמצא קשר בן מספר חברי הפייסבוק לבין גודל אזורים מוחיים- זה אומר שנמצא שאצל מי שיש לו חברים רבים, במקרה יש לו גם אזור מסוים גדול יותר במוחו.

אין זה אומר בהכרח שמספר החברים הוא זה שגרם להגדלת המוח, או שאזורי מוח מוגדלים גורמים לאנשים לרכוש יותר חברים. זה רק אומר ששני התנאים מתקיימים יחד אצל אותו האדם, וייתכן שבכלל גורם שלישי הוא זה שמתווך ביניהם.

ושנית, כשמדברים על מספר החברים בפייסבוק- מן הסתם מדובר על חברים בפרופיל חברתי פעיל ולא על עמודים עיסקיים או פרופיל שיווקי- בהם יש לאדם עניין להביא כמה שיותר אנשים זרים כחברים על מנת לחשוף אותם למוצר או שירות שהוא נותן.

יופי, עכשיו בואו נצלול לעומק המחקר:

800 מיליון איש משתמשים כיום בפייסבוק בתור רשת חברתית. יש אנשים שיש להם מלאי חברים גדול, ויש כאלו עם חוג חברים וירטואלי מצומצם. ידוע שמצבו החברתי של אדם והאינטראקציות שלו עם חבריו משפיעות ומושפעות מפעילות מוחית. עד היום אף אחד לא בדק האם מספר חברים וירטואלי משקף את המצב החברתי של האדם בפועל בחיי היומיום, ומהו בעצם הקשר בין אינטרנט ומוח.

פרופסור גראינט ריס וקולגות, סרקו את מוחם של 165 סטודנטים בעלי פרופיל פייסבוק פעיל, ובדקו במקביל את מצב הרשת החברתית של כל אחד- הן מבחינת מספר החברים בפייסבוק והן מבחינת מספר החברים בחיים האמיתיים. את הממצאים שלהם הם פירסמו ב Proceedings of the Royal Society.

החוקרים מצאו קשר מובהק בן מספר החברים שיש לאדם בפייסבוק, לבין כמות החומר האפור באזורים מסוימים במוח. אחד מהאזורים הללו הוא האמיגדלה – אזור מוחי שאחראי על עיבוד זיכרון ותגובות רגשיות.

מחקר אחר שפורסם לאחרונה הראה שאזור האמיגדלה גדול יותר אצל אנשים שיש להם חברים רבים בעולם האמיתי (כלומר- לא חברים וירטואלים), והמחקר הנוכחי של ריס מאשר שזה כך גם אצל אנשים עם הרבה חברים וירטואלים.

כשמדברים על הגדלה של אזורי מוח שמשפרת פעילות, מדברים כמעט תמיד על הגדלה בחומר האפור ולא בחומר הלבן של המוח. החומר האפור מורכב מגופי תאי העצב המוחיים, ובו נעשה העיבוד המוחי למעשה. החומר הלבן מרכב משלוחות תאי העצב שמתקשרים זה עם זה ועם תאים שעוטפים את השלוחות הללו ובכך משפרים את מעבר האותות העצביים בין התאים.

הגדלה בחומר הלבן לא מעידה בדרך כלל על עליה בתפקוד המוחי של אותו איזור. לעומת זאת, הגדלה בחומר אפור כן עשויה להעיד על כך. הגדלה כזו מתרחשת, למשל, באזורי טיפול אימהי לאחר לידה, באזורי מוטוריקה של האצבעות כאשר לומדים נגינה על כלי הקשה או מיתרים, ועוד.

המחקר הנוכחי וקודמיו מתבססים ככל הנראה על הממצא שהרשת החברתית של אדם מעידה על אזור אמיגדלה מוגדל. ייתכן שאנשים עם אמיגדלה גדולה יותר רוכשים לעצמם יותר חברים, אך ייתכן הפוך- שככל שאדם רוכש יותר חברים, גדלה לו האמיגדלה.

אזורי  מוח נוספים נמצאו מוגדלים אצל אנשים עם חברים רבים בפייסבוק:

הראשון הינו הרכס הצידי השמאלי האמצעי (left middle temporal gyrus), שהוא אזור שמופעל כתוצאה ממבטים שנשלחים אלינו מאחרים, והוא אחד מהאזורים האחראים על הבנת רמזים חברתיים.

האזור השני הינו השקע הצידי הימני העליון (right superior temporal sulcus) שאחראי על תפיסת אובייקטים בתזוזה, ואצל ילדים הסובלים מאוטיזם הוא נמצא פגוע.

ואחרון הוא ה- right entorhinal cortex, שאחראי על ניווט וזיכרון, כולל ניווט ברשתות חברתיות באינטרנט.

לעומת האמיגדלה, אזורים אלו נמצאו מוגדלים רק אצל אנשים בעלי מספר חברים וירטואלים רב בפייסבוק, אך לא אצל אנשים בעלי מספר גדול של חברים אמיתיים.

ד"ר ריוטה קאני, מובילת המחקר, טוענת שהדבר המסקרן ביותר למצוא עכשיו הוא האם גודל המבנים הללו משתנה לאורך זמן- למשל עם רכישתם של חברים וירטואלים נוספים במשך הזמן.

זו תהיה אחת התשובות המרתקות לשאלה- האם האינטרנט משנה לנו את המוח!

כשהחוקרים השוו את מספר החברים האמיתיים עם מספר החברים הוירטואלים שיש לאדם- הם מצאו שהמספרים די דומים, כלומר- שאדם בדרך כלל משתמש בפייסבוק על מנת לתחזק ולשמר את החברויות הקיימות שלו יותר מאשר על מנת לרכוש חברים חדשים.

על כן, ניתן להבין מעט יותר את הקשר בין מספר החברים לבין גודל אזורי מוח, כיוון שידוע שחברויות אמיתיות אכן משנות את המוח בהתאם לסוגי ועוצמת אינטראקציות חברתיות שיש לאדם.

– – – – – – – – – – – –

R. Kanai, B. Bahrami, R. Roylance, G. Rees. Online social network size is reflected in human brain structureProceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2011; DOI: 10.1098/rspb.2011.1959

שינוי גודל פונט
ניגודיות