הקשר בין איינשטיין,דיסני, רובין וויליאמס, והנסיך צ'ארלס?

מה משותף לאיינשטיין, וולט דיסני, רובין וויליאמס, בטהובן והנסיך צ'ארלס?

כולם, ועוד רבים כמותם, סבלו (או עדיין סובלים) מהפרעת קשב וריכוז.

על הפרעות קשב וריכוז אנחנו שומעים היום כמו על שינוי שער הדולר, כלומר- כל הזמן. זה לא פלא, אחוז הילדים והמבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, עם או בלי היפראקטיביות (ADD או ADHD) עלה עם השנים- ועומד כיום על 5-9% מהאוכלוסייה. לבנים יותר נטייה להפרעות קשב מאשר בנות.

המילה שהפכה היום כמעט נרדפת להפרעות קשב וריכוז היא- ריטלין. הכדור שהפך להיות "כפתור הפלא" להשתקת ילדים מתפרעים בכיתות, ולהגברת ריכוז אצל סטודנטים חורשי מבחנים.

ובכן, רושמי הריטלין הם לא היחידים שעשויים לעזור בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, במיוחד שריטלין אינו פותר את הבעיה לטווח ארוך.
לכל אחד מאיתנו- אם הוא מלווה את הילדים הללו, את המבוגרים הללו, או שהוא אחד כזה בעצמו- לכל אחד יש אפשרות להיות אחראי ומעורב בשיפור ההפרעה.
אנחנו בהחלט נספר לכם על העזרים שקיימים היום, שעוזרים דרך גלי המוח, דרך תוכנות מחשב ודרך דרכי לימוד שונות לשיפור הפרעת קשב וריכוז. אבל לפני שניגש אליהם, נספר לכם מה יש "מאחורי הקלעים" של הפרעות קשב וריכוז:

 

גורמים סביבתיים התורמים להופעת הפרעות קשב וריכוז


להפרעות קשב וריכוז יש גורמים סביבתיים רבים שתורמים להופעתן. זה נכון שיש מרכיב גנטי שגורם להפרעות קשב וריכוז לעבור בתורשה במשפחה, אבל גם במקרים שבהם אין גנטיקה כזו מופיעים ילדי ADD וגם כאשר יש גנטיקה כזו- רצוי לפחות לא להחמיר את המצב. זה מתחיל בהריון ובילדות וזה אומר שהאחריות היא של ההורים! בהריון האחריות חלה בעיקר על האם, ובילדות- על השניים.

מחקרים אחרונים מראים שחומרים מסוימים אליהם נחשפת האם במהלך ההיריון פוגעים בהתפתחות המוחית של העובר, ובמקרה הקל- גורמים לו להיוולד עם הפרעות למידה והפרעות קשב והיפראקטיביות. במקרים הקשים הילדים נולדים גם עם עיוותים גופניים, אבל אלו מקרים קיצוניים. אחת הדוגמאות הנפוצות היא עישון.

 

עישון בהריון


לנשים מעשנות שנכנסות להיריון ממליצים רבות להפחית את מספר הסיגריות ליום. מחקר בן שלוש שנים מוסיף עוד סיבה לכך-
חשיפת העובר ברחם לניקוטין שבסיגריות מגבירה או גורמת להופעת הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים שמועדים לכך גנטית!
גנים הם רק פוטנציאל- לא תמיד זה בטוח שמה שקיים בגנים יופיע בשטח. למשל, יש הרבה אנשים שנושאים בגנים שלהם סיכוי להיות חולים בסרטן, אבל בפועל- לא כולם נעשים חולים. מה שיקבע אם זה יצוץ מהגנים לפני השטח אלו גורמים סביבתיים. גם בהפרעת קשב וריכוז זה המצב- גורמים סביבתיים לא מומלצים יכולים לגרום לה לצאת לפועל.

המחקר הזה, ממאי 2007 באוניברסיטת וושינגטון חקר זוגות תאומים בגילאי 7 עד 19. תאומים זו שיטה מצוינת לבדוק השפעה גנטית לעומת השפעה סביבתית. הוא מצא שכאשר יש לילד בגנים סיכוי להיות ADD, ובנוסף לכך אימא שלו מעשנת בהיריון, הוא מועד להיוולד עם הפרעת קשב מוגברת- כלומר הפרעה שכוללת חוסר קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות, גם אם זה לא מה שהיה כתוב לו מראש בגנים!

כלומר- ילד יכול להפוך מ ADD ל ADHD רק בגלל שאימו עישנה בהיריון.

 

בישול בסירי טפלון


מחקרים מראים שחשיפה של האם לחומרים כמו טפלון במהלך ההיריון מפריעים להתפתחות המוחית התקינה של העובר וגורמים לו להיוולד עם הפרעות למידה. זה לא הבישול בסיר טפלון שעושה את החשיפה הזו, זה הערבוב של התבשיל בכפית מתכת שגורם לגירוד של הטפלון מדפנות הסיר, ומערבב אותו עם המזון שאנו אוכלים. זה לא סתם שזה לא בריא לגוף של האם עצמה (ושל כל אחד מאיתנו)- זה משנה לעובר שלה את המוח!

 

חשיפה בילדות לחומרי ריסוס


נעזוב לרגע את ההיריון ונעבור לילדות: מחקר שהתפרסם במאי 201 לקח 1139 ילדים בארצות הברית (בחרו אותם אקראית מכל סוגי האוכלוסייה) ובדק להם את ריכוז חומרי הריסוס שיש להם בשתן.

המחקר הזה מאוניברסיטת הארוורד מצא שיש קשר ישיר בן חשיפה בילדות לחומרי ריסוס, לבן הופעתן של הפרעות קשב וריכוז בילדים.

שימו לב שהקשר הוכח דרך רמות חומרי ריסוס שהופיעו בפועל בשתן של הילדים הללו- כלומר, ילדים ממוצעים שעברו ילדות ממוצעת נחשפים לרמות גבוהות מידי של חומרים שנקראים אורגנו-פוספטים, מה שמגביר את הופעת הפרעות קשב בחלקם.

הדבר הזה הוכח בעבר בחיות מעבדה- חשפו אותם לחומרי ריסוס כאלו וראו שהם מפתחים סימפטומים של היפראקטיביות והפרעות בלמידה וזיכרון.
מה זה חומרי ריסוס? האם זה רק לאכול ירקות ופירות מרוססים?

לא רק! אורגנו-פוספטים גם מצפים צעצועי פלסטיק זולים שתינוקות מכניסים לפה וגם ילדים לפעמים מלקקים. הם נמצאים בתרסיסים נגד זוחלים, למשל K700 , בריסוסים של בתים וגינות ובגזי עצבים

גם הרחה של תרסיסי צבע וחומרי צבע חזקים, דלק, טיפקס וטושים של "ארטליין" (שני דברים שמלווים את הילדים גם לבתי הספר), גורמים למוות של תאי מוח, כמעט מיידי, באזור חשוב ללמידה וזיכרון- ההיפוקמפוס.

אז מה עושים?
במאמרים הבאים נספר לכם על עזרים מוחיים והתנהגותיים לשיפור במקרי הפרעות קשב בילדים ומבוגרים. בינתיים, כלקח מהמידע המחקרי החדש שהזכרנו כאן, כדאי גם לזכור ממה להימנע כדי לא להוביל להגברה או הופעה של הפרעה זו אצלכם בבית.

שינוי גודל פונט
ניגודיות