מה אפשר להשיג בכמה שעות בודדות של מדיטציה?

ג'יין אנדרסון הייתה אדריכלית נוף בשנות ה 90 המאוחרות. מקצוע שכזה פירושו לא הרבה עבודה בחורף בו, כל שנשאר לה היה להילחם בהפרעות מצב רוח עונתיות לאורך חודשי החורף המשמימים של מינסוטה. יום אחד היא החליטה לנסות מדיטציה. היא הרגישה בשינוי כבר לאחר חודש- תחושת שלווה ויכולת מוגברת לווסת רגשות. בעקבות כך היא החליטה לעשות מחקר, שתוצאותיו מפורסמות בעלונים המדעיים של החודש האחרון (יולי 2011) ויפורסמו רשמית בגיליון Psychological Science.

המחקר שלה מצא שינויים מוחיים לאחר חמישה שבועות של אימון מדיטטיבי. הזכרנו מחקרים קודמים שמצאו שינוי בגלי מוח ובמבנים מוחיים בעקבות מדיטציה, שמונה שבועות בלבד מתחילת האימון. המחקר של אנדרסון, שבוצע באוניברסיטת וויסקונסין – סטאוט, ומחקר נוסף שנזכיר היום- עוסקים בהשפעות שיש לתרגול קצר ביותר במדיטציה. שעה אחת עד 7 שעות לכל היותר.

21 נבדקים במחקר של אנדרסון עברו בדיקת EEG לגלי המוח שלהם, לפני תחילת הניסוי. בזמן בדיקת גלי המוח התבקשו הנבדקים לעסוק במעין מדיטציה קטנה: לעצום עיניים ולהתמקד במשב האוויר הנכנס דרך אפם בזמן נשימה. אם מחשבות אקראיות הופיעו בראשם, הם התבקשו לא להתנגד להן, אלא פשוט להפנות בחזרה את הקשב שלהם לנשימה. לאחר מכן הם חולקו לשתי קבוצות- 11 מהם עברו תרגול מדיטציה למשך חמישה שבועות ו 10 מהם לא. אלו שתרגלו מדיטציה דיווחו על ממוצע של 7 שעות מדיטציה לכל אורך השבועות הללו.

לאחר חמשת השבועות נבדקו כל הנבדקים שוב במכשור EEGנמצא שהפעילות המוחית של הקבוצה שתרגלה מדיטציה הייתה שונה מקבוצת הביקורת, אפילו שהתרגול המדיטטיבי היה קצר. למודטים הייתה יותר פעילות מוחית באונה הקידמית השמאלית. מחקרים בנושא טוענים שפעילות באזור זה קשורה למצבי רוח חיוביים יותר.

המסר של אנדרסון הוא שההחלטה לתרגל מדיטציה אינה הרת גורל ואינה דורשת השקעה של שעות רבות. כמו שהיא מצאה- אפילו מספר שעות קטן של תרגול כבר מחולל שינויים במודעות ובפעילות המוחית, ולכן לא רק שאין מה להפסיד מכמה דקות כל יום של מדיטציה, יש אפילו הרבה מה להרוויח מכך.

רוברט מונרו סמך על ממצאים כאלו את הדיסקים הפסיכואקוסטים שהוא פיתח לתרגול מדיטציה. אורך הדיסקים הוא בן חצי שעה לשעה, והם מעלים את הקלות בה אדם שוקע לתוך מדיטציה עמוקה ומסע פנימי. זאת כיוון שהצלילים הפסיכואקוסטים שמהווים את הטכנולוגיה הבונה את הדיסקים הללו, משרים מצב מוחי רצוי. במקרה זה, הדיסקים משמיעים תדרים המקבילים לתדרי גלי אלפא וטטה, ובכך גורמים לעלייה ברמת גלי מוח אלו. כך אדם מלווה את תהליך המדיטציה שלו בייתר קלות ומונע הפרעות חיצוניות. בקרו בחנות גלים ובחרו את הדיסק למדיטציה שמדבר אליכם.

מחקר חדש נוסף חושף יתרון שנובע אפילו מקצת יותר משעה בודדת של מדיטציה – הפחתה משמעותית בתחושות כאב בגוף ובמוח. המחקר פורסם באפריל האחרון בגיליוןJournal of Neuroscience.

מוביל המחקר, ד"ר פאדל זיידן מאוניברסיטת ווייק – פורסט מצא ששעת מדיטציה הפחיתה ב 40% את עוצמת הכאב, והפחיתה ב 57%  את חוסר הנוחות שמלווה את הכאב, בנבדקים שבמחקר. המדיטציה גרמה להפחתה בכאב, ברמה גבוהה יותר מזו שמושגת על ידי משככי כאבים, דוגמת מורפין, שבדרך כלל מפחיתים את תחושת הכאב ב 25% בלבד.

במחקרו השתתפו 15 נבדקים שמעולם לא נוסו במדיטציה לפני הניסוי. הם עברו ארבע אימונים בני 20 דקות במדיטציה של קשב ממוקד, הדומה לסוג המדיטציה ששימש את אנדרסון במחקר שהזכרנו נ"ל. בסוג מדיטציה כזו האדם מתבקש לשים לב לנשימתו ולשחרר כל מחשבה מסיחה. מוחם של הנבדקים נסרק לפני ואחרי המדיטציה במיכשור הקרוי ASL MRI, שמאפשר לצפות בתהליכים מוחיים ארוכים יחסית, בניגוד למה שמציע מכשור MRI רגיל. במהלך הסריקות המוחיות הונחה על רגלם הימנית של הנבדקים, ערכה המעוררת כאב עקב התחממותה. ערכה זו חיממה, למשך יותר מחמש דקות, איזור קטן של עורם של הנבדקים עד לטמפרטורה של 48.9 מעלות צלזיוס – חום שרוב האנשים מגיבים אליו בכאב.

נמצא שדירוגי הכאב של הנבדקים שאומנו במדיטציה קצרה ירדו ב 11%- 93%!

בנוסף, סריקות המוח הראו ירידה כמעט מוחלטת בפעילות המוחית באזור הקשור לעיבוד המיקום של הכאב – הקורטקס הסומטו – סנסורי. בעוד לפני המדיטציה איזור זה פעל בייתר, בעקבות ערכת החימום שהונחה על רגליהם, הוא לא פעל כמעט בכלל כשהם תרגלו את המדיטציה.

בנוסף, באזורים אחרים הוגברה פעילות מוחית בעקבות מדיטציה. רכס החגורה הקידמי, האינסולה והקורטקס האורביטו-פרונטלי, פעלו יותר בעקבות מדיטציה. זהו דבר נוסף שגרם להפחתה בכאב.

התוצאות מדגישות את העובדה שמדיטציה משפיעה על מכלול של פעילות מוחית ולא רק על איזור מסוים, ולכן מעבר לכך שהיא משפיעה על ירידה פיזית בתחושת כאב, היא משפיעה גם על התפיסה הנפשית שלנו את חווית הכאב. אכן, מחקר מיוני 2010 מצא שכך בדיוק הדבר אצל מי שמתמיד בתרגול מדיטטיבי. הם מקווים שלא ירחק היום ותוצאות אלו ייושמו בבתי החולים, כיוון שנראה שמדיטציה מתחרה במשככי כאבים- ומנצחת…

שינוי גודל פונט
ניגודיות