כיצד להתייחס אחרת למתח – טיפים להפחתת סטרס

"מתח היא תפיסת חיים. כך גם השמחה. באיזה מהם תבחר?" Dr B.L Seaward

מתחים מלווים אותנו לכל אורך החיים. חלק מהמתחים מאד חיוניים לניהול חיים תקינים וחלקם מזיקים לבריאות. בעידן שלנו, רמת המתחים השליליים גבוהה ומשפיעה לרעה על התנהלות יומיומית תקינה, בריאות, מצב הרוח ועוד.

 

טיפול במתח בצורה יעילה דורש מחשבה צלולה והבנה מהו סטרס. כאשר אתם מעריכים ובודקים את המתח שבחייכם, קחו בחשבון בין היתר את הנקודות הבאות:

• לא כל מתח הוא שלילי. מתח חיובי יכול לדחוף אתכם לממש מטרות ולהניע אתכם בתהליך או במטלה חשובה בפרויקט נתון.

• מתח רע ידחוף אתכם מעבר לקצה הנוחות וישפיע לרעה על בריאותכם ועל יחסיכם עם הזולת

• מתח ורוחניות אינן ניגודים אלא פרטנרים לחיים אשר מציגים לפניכם את ההזדמנות הגדולה ביותר לגדול.

• מתח הוא התנגדות לחיות את הרגע הנוכחי.

• כעס ופחד הינם גורמים עיקריים וחשובים בחיינו. אנו חייבים ללמוד כיצד לנווט אותם למטרות של צמיחה והתפתחות.

• צמיחה אמיתית יכולה לבוא כאשר אנחנו מזהים ומכירים מתח, יודעים מה הוא, מאין הוא בא וכיצד להתמודד עימו.

• מתח מתמשך עלול לגרור אחריו בעיות בריאותיות שונות, בין היתר: בעיות לב, לחץ דם גבוה, רגישות לזיהומים, בעיות חיסוניות, כאבי ראש, חוסר שינה, מעי רגיז, התקפות פאניקה, חרדה, דיכאון, בעיות גב. כל זאת מבלי לציין במפורט את ההשפעה השלילית שיש למתח על איכות החיים ועל מערכת היחסים עם הזולת.

 
התשובה להורדת מתח, לחיים הרמוניים ולפיתוח תשומת לב מתחילה להתבטא ונקבעת כבר משלב הגדרת סדרי עדיפויות והתמסרות לתהליך של שינוי. ההמלצות הבאות יעזרו לכם לחוות שיפור מיידי ברמות המתח:

קיבעו זמן כל יום לעצמכם
השקיטו את המחשבה על ידי הדמיה מודרכת, מדיטציה, מוזיקה או על ידי שקט בלבד. נצלו את הזמן לנשימת הרפיה (נשימות עמוקות) ולהרפיית השרירים שלכם. משך זמן זה נקבע על ידכם ומה שתעשו בו אך הוא ברשותכם. אתם בעלי הבית על הזמן הזה, לכן דאגו שלא יהיו שום הפרעות חיצוניות. סגרו את הדלת, נתקו את הטלפון ודאגו שיהיה לכם נוח. תוך זמן קצר אתם תרגישו כמה זמן אישי הוא טוב ורגוע עבורכם. זה מרענן, מחדש ומחזק. במרחב שקט זה שיצרתם לעצמכם, האינטואיציה מתחדדת ותשובות והברקות יהפכו ליותר ויותר בהירות.

אמרו "לא תודה" לפחות פעם אחת ביום
כמה פעמים ביום אתם מסכימים או מתנדבים לעשות משהו שאתם מצטערים עליו אחר כך? משהו שמוסיף לכם יותר סטרס מאשר תועלת? אמרו "לא" לאינסטינקט לומר "כן". במשך הזמן פעולה זו תשפיע משמעותית על איכות החיים שלכם.

שנו את הגישה
אמצו לרגעים את עמדת המקיף על חייכם. הרפו והרגיעו את הדרך בה אתם מביטים על דברים ושופטים אנשים או סיטואציות. כאשר יורד הצורך לשפוט אחרים, אנרגיה שלילית גם היא יורדת. תוכלו להשתמש באנרגיה הזמינה הזאת לכיוונים חיוביים, לחיזוק הדברים החשובים יותר. שיפוט וביקורת מוריד רמות של יצירתיות וייחוד.

סליחה ומחילה
כאשר משחררים כעס וטינה, עוצמה אישית ושללוה מגיעים בעקבות כך. כאשר נותנים מחסה בקרבינו לכעס, הרגש השלילי הופל להיות בעל הבית, כל זמן שאנו מאפשרים לו לשהות בתוכינו. סלחו למישהו היום! התפייסו עם מישהו שטעיתם בו! אל תחכו.

התייחסו אל מתח. אל תגיבו
התבוננות מהצד על מצב המתח בו מצאתם את עצמכם מאפשרת זמן לחשוב ולתכנן את התגובה הנכונה יותר עבורכם. כך למעשה אתם מציבים את עצמכם בעמדה בה אתם יכולים לתת לעצמכם את העצה הטובה שהייתם נותנים לחבר אילו היה במצב זהה.

הישארו נאמנים לעצמכם
אל תכנסו למצבים או יחסים אשר מתנגדים לערכים ו/או לאמונות שלהם.

שימו לב לתזונה, לשינה ולהתעמלות
מאחר ששלושת הגורמים הללו משפיעים ישירות על בלוטות ואברים בגופינו המגיבים למתח, יש לייחס להם חשיבות רבה. אל תשחיתו את מערכות הגוף בסוכרים, אלכוהול, קפאין, עישון ועוד מומלץ מאד לאכול פירות, ירקות וזרעים – מומלץ להתייעץ עם משהו בתחום.

בחרו בדברים המביאים אתכם במגע עם הטבע
הטבע הוא הדרך המדהימה ביותר להירגע. זוהי תרפיה עוצמתית ומהנה, ללא תופעות לוואי וללא עלות.

היו כמה שיותר אובייקטיביים
צפו והשקיפו על התנהגותכם ובדקו כיצד זו מתערבת בשלווה שלכם, בבהירות ובמודעות.

תנו לעצמכם ולמשפחתכם יום מנוחה
קבעו זמן מסודר בו אינכם עושים דבר פרט לפעילויות הטובות לכם ולמשפחה: משחק, שיחה, הליכה, מנוחה והקשבה.

שינוי גודל פונט
ניגודיות