חשמל זורם בכפות ידיה – על מגע של אישה

טולה, רווקה מזדקנת שעובדת במסעדה של הוריה היווניים הגאים, רוצה ללכת לקורס מחשבים. מבחינת אביה הדבר לא בא בחשבון- שבחורה רווקה תצא לה לעולם הרחב והמסוכן שבחוץ. מבחינתה, זה הדבר היחיד שיציל אותה מהבדידות והשעמום של שגרת חייה האומללה. היא נואשת לזה, ובוכה על כתפיה של אימה בתסכול. אימה, שנוטלת את הצד שלה, מרגיעה אותה שהכול יסתדר.

טולה לא מאמינה- הרי הגבר הוא ראש המשפחה? אביה נוהג להזכיר להם זאת השכם והערב, ולכן מה שהוא אומר זה מה שקובע.

אימה לא מתרגשת מההצהרה, והיא עונה לה: "הגבר הוא הראש, אבל האישה היא הצוואר, והיא מסובבת את הראש לאן שהיא רוצה…"

כל זה התרחש בסרט "החתונה היוונית שלי", אך גם בחיי היומיום לנשים יש דרכים רבות להתנהג כ"צוואר". בנגיעה קלה נשים יכולות לגרום לגברים לקחת סיכונים גבוהים יותר, ולהמר על כסף רב יותר משהתכוונו.

אפקט מגעה של אישה לא מסתכם בהשפעה שלו על הימוריהם של גברים. מגע של אישה משפיע גם על נשים אחרות, ועל ילדים. כלומר, מגע הקסם של נשים פועל על כל הגילאים והמינים.

מיד תגלו איך מגע של אם משפיע על צריכת הסמים של ילדיה,

האם לחיצת יד משפיעה יותר מטפיחה על השכם,

ומה מגע נשי גרם לאחרים לעשות?

מחקר שפורסם ב Psychological Science ביוני 2010,מראה את הקשר בין מגע של נשים להתנהגות לקיחת סיכונים אצל גברים, וגם – – אצל נשים.

300 משתתפים במחקר התקבלו בחדר הניסוי על ידי נשים, באחת משלוש הדרכים הבאות: הנשים לחצו את ידם, הנשים טפחו קלות על כתפיהם, הנשים לא נגעו בהם כלל.

אז החל הניסוי שמטרתו היה לבדוק עד כמה משתתפי הניסוי היו מוכנים לקחת סיכונים, להמר בגדול או להשקיע כסף. כמו כן, בסוף הניסוי מילאו המשתתפים שאלונים שבדקו עד כמה הם הרגישו בטוחים ורגועים.

החוקרים מצאו שהמשתתפים שעל כתפיהם טפחה אישה הרגישו הרבה יותר בטוח ולכן לקחו הרבה יותר סיכונים בהימוריהם ובהשקעת כספם, לעומת אילו שלא טפחו להם על השכם, אבל רק אם זו הייתה אישה שנגעה בהם. האפקט הזה לא הופיע כלל כשגבר טפח להם על השכם.

בנוסף, טפיחה על הכתף הייתה הרבה יותר משמעותית מלחיצת יד, ושתיהן יותר משפיעות מחוסר מגע כלל.

היינו חושבים, לכאורה, שההתנהגות הזאת של גברים בעקבות טפיחת שכם של אישה, היא מתוך רצון להרשים אותה. אך מסתבר שהאפקט של המגע הוא הרבה יותר בסיסי וטבוע במוח, כי למרבה העניין- אותו אפקט התרחש גם אצל הנשים שהשתתפו במחקר.

טפיחת אישה על השכם גרמה הרגשת ביטחון והעלתה לקיחת סיכונים אצל גברים, אך גם אצל נשים! כלומר גם נשים שאישה טפחה על שכמן לקחו יותר סיכונים, מה שמציע שהאפקט הזה של מגע אישה לא משפיע רק בגלל ענייני משיכה מינית. גם במקרה הזה דווקא טפיחת אישה היא שגרמה לנשים לקחת יותר סיכונים, ולא טפיחת כתף מגבר.

על מנת להסביר, אם כן, למה המגע הנשי משפיע על לקיחת הסיכונים שלנו, החוקרים מזכירים מחקר קודם שנעשה על ילדים והראה שמגע אישה גורם לילדים ותינוקות להרגיש יותר בטוחים ונינוחים. כל זה כי מגע נשי מזכיר להם מגע אימהי, שמקושר כמעט תמיד עם הרגשת ביטחון.

אם כן, הגיוני להניח שמגע אישה פועל באופן דומה אצל מבוגרים- מזכיר להם מגע אימהי, וגורם להם להרגיש יותר בטוחים ולכן הם מרגישים יותר בנוח לקחת סיכונים.

אז מסתבר שמגע אימהי נחרט לנו במוח באופן עוצמתי ומשפיע גם בבלי מודע על התנהגויות בחיינו הבוגרים, עד כדי שגם כאשר זרים גמורים נוגעים בנו בדומה למגע אימהי, אנו מיד מרגישים רגועים יותר.

לפני תשעה ימים בלבד (12.12.11)  יצא מחקר שמדגיש עוד יותר את עוצמתו של מגע אימהי: מגען של אימהות יכול להגן בפני השתוקקות לסמים!

המחקר, מטעם אוניברסיטת ADELAIDE, שפורסם ב  Journal of Neuroscience, מצא לראשונה שאימהו·ת יכולה לחזק את מערכת החיסון המוחית של ילדים! ובכך לחסום אצלם את ההשתוקקות לצריכת סמים.

מסתבר שקשר ומגע נכון בין אם וילד גורמים לעליה ביצור מולקולה חשובה ביותר למערכת החיסון המוחית – המולקולה הזאת נקראת אינטרלוקין 10 (Interleukin), וכשהיא מיוצרת במוח, האדם נעשה פחות מועד לרצון להשתמש בסמים בתור בוגר.

ד"ר מארק הצ'ינסון, מוביל המחקר, חשף גורים טריים של חולדות מעבדה לסם מורפיום, ובדק את רמת ההשתוקקות שלהם לצרוך עוד כמות של הסם, כפונקציה של היחס שהם קיבלו מאימותיהם.

הוא מצא שגורים שטופלו היטב על ידי אימותיהם (לוקקו על ידה באופן יומיומי, סודרו מתחת לביטנה בזמן שינה על מנת לשמור על חום גופם ועוד), הראו הרבה פחות השתוקקות לסם. לעומתם, גורים שהופרדו מאימותיהם ועל כן לא זכו ליחס ומגע אימהי תקינים, השתוקקו הרבה יותר למנה נוספת של הסם.

ואיך זה קשור למערכת החיסון המוחית? ו- מה, למוח יש מערכת חיסון משלו?

כן, למוח יש מערכת חיסון משלו, המופעלת על ידי מולקולות ממשפחת האינטרלוקינים, שמעורבות בפעילות מערכת החיסון הגופנית. לכל מולקולה יש מספר ותפקיד משלה, אך בגדול אינטרלוקין 10 דואגת לנטרל מצב דלקתי במוח על מנת לשמור עליו מנזק.

מורפיום גורם למוח להפעיל תאי מוח מסוג "גלייה", שמייצרים מצב של דלקת במוח, שלמרבה האירוניה, מפעיל את מרכזי העונג במוח וגורם לנו להרגיש טוב. לכן מורפיום הוא סם כל כך ממכר. כאמור, מולקולת אינטרלוקין 10 מנטרלת את המצב הדלקתי הזה ולכן בכך היא תורמת לירידה ברמת ההתמכרות לסם. היא גורמת במוח לכך שצריכת הסם לא תעורר הרגשת אופוריה כל כך טובה, ובכך מחסלת לגמרי את החיפוש אחר הסם.

לכן, ככל שהמוח מייצר יותר אינטרלוקין 10, כך יורד הצורך לצרוך שוב את המורפיום.

נמצא שמוח של גורים שהיו במגע רציף עם אימותיהם ייצר פי ארבע יותר אינטרלוקין 10 מאשר קבוצת הביקורת, שלא נחשפה למגע אימהי.

הממצאים הללו מספרים לנו במילים אחרות שמגע אימהי יצר שינוי גנטי אצל הגורים, כיוון שעל מנת לייצר יותר אינטרלוקין 10, צריך לשנות משהו בתכנות הגנטי של תאי המוח, על מנת שהם יקבלו הוראה לייצר יותר ממולקולה זו.

כאן הדגשנו את הקשר בין מגע נשי לבין תחושת רוגע ונינוחות. השפעות המגע הנשי יכולות להיות מיטיבות, כמו למשל החוסן של ילדים בפני סמים בחייהם הבוגרים, או יכולות להיות שליליות, באופן שעלול לגרום לך להמר כמו רוטשילד כשאתה למעשה מרושש כמו הומלס, או לנהוג כמו נהג שודים ולהיות מועד לשלילה בכל רגע.

– –
http://pss.sagepub.com/content/21/6/804

שינוי גודל פונט
ניגודיות