חלימה מודעת

חלימה מודעת ניתנת לשליטה רצונית על ידי גירוי חשמלי של הקרקפת
כך מצא מחקר במאי 2014

חוקרים גילו ששימוש בזרם חשמלי משפיע על מוחם של אנשים ישנים, מה שיכול לאפשר בעתיד לשלוט על החלומות שלהם.

חלימה מודעת (Lucid dreaming) היא מצב מיוחד המתרחש במהלך השינה המכיל גם מרכיבים של שנת חלום וגם מצב של ערות. זהו מצב בו האדם הישן יכול לזהות שהוא חולם ואף יכול לעיתים לשנות ולנווט את המתרחש בחלום ואת ההתנהגות שלו עצמו כפי שהוא מתנהג במהלך "השתתפותו" בחלום.

חוקרים גילו שניתן להשרות מצב של חלימה מודעת אצל אנשים ישנים על ידי העברת זרם חשמלי מתון לגולגולת שלהם. זהו ממצא מעניין לפיו גירוי של הגולגולת משפיע על המוח.

כך ניתן לגרום לאנשים שחולמים, להפוך להיות מודעים מתוך רצון לעובדה שהם חולמים ולהפוך לפעילים במהלך החלום, לדברי פרופסור אלן הוסבון מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד, במחקרו שפורסם בגיליון Nature Neuroscience. מחקר קודם שבוצע על ידי ד"ר אורסולה ווס מגרמניה טוען שחלימה מודעת זהו מצב ייחודי בו המוח נמצא גם במצב חלום וגם במצב ערנות.

על ידי סריקת גלי המוח של נבדקים ישנים מצאו חוקרים שחלימה מודעת מציגה מצב מוחי של מעבר לכיוון מצב דמוי ערנות, המתבטא בפעילות באונות המוח הקדמיות והצידיות (טמפורליות). שיא עקומת הפעילות המוחית הזאת הוא סביב התדר 40 הרץ באזורים אלו.

חלימה מודעת היא מצב שמאד מעניין את החוקרים כיוון שהוא נחשב למצב תודעה "משני" שניתן לחקור על הבטיו השונים וכך ללמוד יותר על התודעה האנושית ככלל.

 

על בסיס ממצאיה אלו של ווס, הועבר בניסוי הנוכחי זרם חשמלי לגולגולת של 27 נבדקים בזמן שנת חלום, ונמצא שהמוח עבר למצב חלימה מודעת. לאף אחד מהנבדקים לא היה ניסיון קודם עם חלימה מודעת (אפילו לא קרה להם במקרה). הזרם החשמלי הועבר על הגולגולת לאיזורים הקדמיים והצדיים, שנמצאו כאמור להיות מעורבים במצב חלימה מודעת.

החוקרים השתמשו בזרם בתדרים שונים – החל מ 2 וכלה ב 100 הרץ, ואף אחד- לא הנבדקים, ולא מי שהעביר בפועל את הזרמים לנבדקים, לא ידעו איזה זרם בדיוק משמש עבור כל נבדק (מה שנקרא בשיטת מחקר double blind ונועד לוודא שהציפיות של החוקר לא משפיעות על התוצאות של הניסוי). חמש או עשר שניות לאחר העברת הזרם, העירו החוקרים את הנבדקים וביקשו מהם לדווח על החלומות שלהם. לאורך כל הניסוי נסרקה הפעילות המוחית של הנבדקים.

התוצאות הראו שגירוי של 40 הרץ לגולגולת גרם להגברת הפעילות המוחית באותם איזורים שקיבלו את הגירוי החשמלי (אונות קידמיות וצידיות). לייתר דיוק- הגירוי החשמלי עורר במוח פעילות חשמלית עד לאותו גובה- כלומר- הפעילות המוחית באזורים אלו הוגברה ל 40 הרץ.

רוב הפעמים זה הוביל להגברת מצב של חלימה מודעת אצל הנבדקים. כאשר הנבדקים קיבלו זרם בתדירות גבוהה או נמוכה מ 40 הרץ, או כמובן כאשר לא קיבלו זרם בכלל, לא נראה שינוי זה בפעילות מוחית לכיוון חלימה מודעת בזמן שינה.

פרופסור הוסבורן טוען שניתן ליישם את תוצאות המחקר הזה במצבים פסיכיאטרים שונים, כיוון שישנם מחלות נפשיות הדומות למצב של חלימה מודעת באופן שבו החולה בטוח שדברים שהוא רואה או שומע בראשו הינם מציאותיים, בעוד הם מתרחשים בתודעתו הפנימית בלבד. זוהי דרך לטענתו להבין כיצד המוח פעול תחת מצבי הזיה שונים, וכיצד ניתן לטפל בכך, למרות שהדרך עדיין ארוכה לפני שניתן יהיה ליישם את השלכות המחקר על טיפולים פסיכיאטרים.

מה שכן, טוענים החוקרים- ניתן להשתמש בסוג כזה של ממצאים כדי לטפל בסיוטי שינה, למשל אצל מי שסובל מפוסט טראומה.

ד"ר קורנמן ראש הקליניקה לנוירופידבק במרכז גלים – על המחקר ומשמעותו:

ד"ר קורנמן, ראש הקליניקה לנוירופידבק במרכז גלים מציין שישנה משמעות נוספת לתדר ששימש את החוקרים במחקר הנוכחי. 40 הרץ זהו תדר הקרוי "גלי גמא", תדר המקושר על ידי חוקרים ברחבי העולם לחקר המודעות והתודעה האנושית, ואף קיבל את הכינוי "אינטלגנציה רוחנית" (Spiritual Intelligence). זהו תדר שמקשר את הפעילות המוחית עם ההבטים הרגשיים והתודעתיים הגבוהים שלנו.

בעיה ידועה בקרב חוקרי מוח היא בעיית הקישוריות (the binding problem), לפיה עדיין לא יודעים לגמרי להסביר כיצד פעילות חשמלית וכימית בין תאי מוח, שיוצרת רגשות ותחושות שונות, וכן מושפעת ממצבי תודעה שונים, מתחברת כולה יחד לתחושה של "אני" – של עצמיות.

אנו לקוחים את זה כברור מאליו אך כשזה מגיע למוח- לחבר את ההיבטים של הפעילות המוחית תחת רגש מסוים, עם תחושה גופנית מסוימת, ועם זיכרון מסוים, ולגרום לכך שכולם ישויכו למושג ה"אני" של אדם, זו משימה מורכבת ובלתי מובנת לחוקרים.

גלי גמא הם אחד ההסברים שמספקים החוקרים כפתרון אפשרי לבעיית הקישוריות.

עוד מציין ד"ר קורנמן, שישנן שיטות נוספות לעורר את המודעות של אדם ישן – למשל על ידי העברת גירוי מכני פשוט לשורש כף היד שלו, כאשר הוא חולם. על ידי תפיסת המודעות של האדם הישן לעובדה שהוא חולם, הוא מיד מקבל אפשרות לשלוט ולבקר את מהלך החלום. לחיצה על שורש כף היד שלו היא שמעוררת קלות את המודעות שלו, בלא להפריע את שנת החלום.

לקריאת המאמר המלא לחץ כאן

שינוי גודל פונט
ניגודיות