מעקב אחרי גלי מוח בשינה קשור ליכולת לזכור חלומות

היכולת לזכור ולשכוח חלומות ניתנת לניבוי באמצעות מעקב אחר דפוסי גלי טטא ואלפא בזמן שינה
מאי 2011 The Journal of Neuroscience
מחקרה של כריסטינה מרזאנו, המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת רומא.

למרות שחקר שינה ומוח נמצא במעבדות כבר מעל חמישים שנה, עניין החלומות עדיין עלום ולא מובן. מה מייצר במוח חלומות? כיצד מאוחסנים במוח זיכרונות בזמן שינה?

ישנן שתי מגבלות ליכולת לחקור את נושא החלום במוח: הראשונה והעיקרית- אין לנו גישה לחלומות. עדיין לא הומצא אותו דיסקונקי שיכול להקליט ולשמור עליו את החלומות שלנו כך שנוכל לצפות בהם שוב כשאנו ערים או לזכור אותם טוב יותר.

זאת הסיבה שהדרך היחידה לחקור חלומות היא לעקוב אחר מה שמתרחש במוחו או מחשבתו של אדם לאחר שהוא מתעורר באופן ספונטני או לאחר שמעירים אותו באמצע שינה.

המגבלה השניה היא שמחקר מנגנוני המוח המעורבים בחלומות הוגבל רק לשלב השינה הקרוי שנת חלום (REM) כיוון שהיתה קיימת הנחה לפיה חלימה תלויה אך ורק בקיומה של שנת חלום.

כיום יודעים שאנשים זוכרים חלומות גם כשמעירים אותם או כשהם מתעוררים מכל שלב אחר של שלבי השינה שאינם שנת חלום. זיכרון החלומות שלהם מכיל רכיבים ומנגנוני גלי מוח קצת שונים אך הזכירה המודעת עדיין קיימת.

היכולת לזכור חלומות היא סוג מוזר מאד של זיכרון שחוקרי זיכרון לא ממש יודעים כיצד להתייחס אליו ולאן בדיוק לקטלג אותו.
נכון לעכשיו זכירת חלומות נקראת זיכרון דקלרטיבי – כלומר זיכרון מודע של עובדות ופרטים, אבל נמצא בתת קטגוריה משלו כי נושא החלומות עדיין לא מובן לנו במלואו. זה לא רק העובדה שמה שאנו חולמים וזוכרים הינם אירועים מוזרים ולפעמים בלתי מציאותיים שקורים לנו. זו גם העובדה שמבחינת מנגנונים מוחיים לא ברור לגמרי מהו האופן בו הזיכרונות נוצרים ונשמרים.

זה מה שהוביל את החוקרים לחשוב שאם היכולת לזכור חלומות היא סוג של זיכרון מודע של אירועים, הרי שהפעילות המוחית בזמן חלום צריכה להיות דומה (לפחות בחלקה) למהלך קטלוג זיכרונות במהלך ערות.

עוד משערים החוקרים, שאם נעיר אדם משינה כאשר מוחו מצוי בשנת חלום, לעומת כאשר הוא לא בשלב חלום, נקבל פעילות מוחית שונה שהרי בזמן חלום אמורים להיווצר זיכרונות ולהיות מאוחסנים בסוג מסוים של תודעה לאחר התעוררות.

שתי ההשערות הנ"ל הן בדיוק אלו שהובילו למחקר הנוכחי בו מצאו חוקרים איטלקים שניתן לחזות האם אדם יזכור את חלומותיו על ידי מעקב אחר גלי המוח שלו בשנתו.

כריסטינה מרזאנו מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת רומא וקולגות מצאו במחקר שפורסם במאי 2011 בגיליון The Journal of Neuroscience שכאשר נבדקים התעוררו בבוקר ישירות משנת חלום (REM) ויכלו לזכור את מה שחלמו, נצפתה במוחם פעילות מוגברת של גלי טטא (5-7 הרץ) באונות הקדמיות.
ממצאים אלו תואמים את מה שקורה במוח בזמן ערות, כאשר אנו מאחסנים במוחינו זיכרון של אירוע מסוים שאנו עדים להתרחשותו – גלי טטא מוגברים בחלקי המוח הקדמיים.

בתמונה: השוואת פעילות טטא ואלפא ביחס לזכירת חלומות בהתעוררות משנת חלום לעומת התעוררות משלב 2 של שינה שאינה שלנת חלום. בתמונה ניתן לראות סכמה של הראש ממבט מלמעלה.  בראש העיגול צורת אף המאפשרת לנו להבין היכן החלק הקדמי של המוח בסכמה והיכן האחורי. צבעי אדום וצהוב מעידים על פעילות מוחית מוגברת והקשר שלה למספר החלומות שנזכרו על ידי הנבדקים, וצבעי כחול על פעילות ירודה.
בסכמה העליונה ניתן לראות פעילות מוגברת של גלי טטא המקושרת עם עליה במספר החלומות שזכרו הנבדקים כשהתעוררו משנת חלום. לעומת זאת בסכמה התחתונה ניתן לראות את רמת גלי האלפא לאחר התעוררות משלב 2 של שינה, ולפי הצבע ניתן להבין שגלי אלפא לא היו מקושרים עם זכירת חלומות אלא דווקא גלי טטא.

 

זכירת חלומות גם בשינה שאינה שנת חלום:

גם כאשר אדם מתעורר משלב שינה שאינו שנת חלום (NREM), הוא מסוגל לזכור את מה שחלם. כלומר גם אז מתאחסנים במוח זיכרונות. מרזאנו מצאה שהתעוררות בבוקר ישירות משלב 2 של שינה שאינה שנת חלום שלוותה בזכירות חלומות התאפיינה בפעילות ירודה של גלי אלפא (8-12 הרץ) באונה הצידית הימנית.

במילים אחרות- מי שנצפתה במהלך שנת החלום שלו פעילות טטא מוגברת באונות הקדמיות או במהלך שלב 2 של השינה פעילות ירודה של אלפא באונה הצידית הימנית, הוא מי שלאחר שיתעורר יזכור את אשר חלם.

תוצאות אלו, שהן הראשונות לקשר בין זכירת חלומות לפעילות מוחית חשמלית במהלך שינה למעשה מצביעות על כך שהמנגנונים הנוירופיזיולוגים שעומדים בבסיס זכירה של אירועים ופרטים (זיכרון אפיזודי) נשארים זהים תחת מצבי תודעה שונים ולא מוגבלים רק לזמן ערות ומודעות.

השערות המחקר הנוכחי ותוצאותיו מתבססים על ממצאים נרחבים שמראים כיצד זיכרונות מאוחסנים במוח לאחר למידה בזמן ערות. לאחר שאדם לומד דבר חדש נצפים במוחו עליות חדות בפעילות גלי טטא באזורים מוחיים מסוימים. בנוסף, ניתן לראות הבדלים בפעילות גלי המוח אצל אנשים הלומדים מידע חדש, בין מצב אחסון המידע בזיכרון שנשלף לאחר מכן באופן מודע, לבין למידה של חומר חדש שלא ייזכר לאחר מכן. סריקות פעילות חשמלית במוח מראות עליה בגלי מוח איטיים (תטא) במהלך אחסון זיכרונות של אירועים שאדם נזכר בהם לאחר מכן באופן מודע.

 

לקריאת המאמר המלא לחץ כאן

שינוי גודל פונט
ניגודיות