הטריק של קבוצת הכדורגל של איטליה נמצא בראש שלהם

תרגום מאמר של The Gazette מונרטאול, יולי 2006

אשר איטליה שיחקה מול צרפת בגמר הגביע העולמי, חלק מהשחקנים הטובים ביותר שלה התבססו בביצועיהם על נשק סודי. נעליים עם תוספים מיוחדים? לא. מכנס שגורם לרוץ מהר יותר? לא ממש.

הנשק הסודי שלהם זה אימון מוחי. במהלך החודשים שקדמו לגמר אליפות העולם, לפחות ארבעה שחקני הקבוצה הלאומית של איטליה עברו אימוני נוירו-ביו-פידבק לצורך אימון מנטלי שהכין אותם לרגעים הקריטיים במשחק גביע העולם:

אלברטו גילארדינו, אלסנדרו נסטה, אנדראה פירלו וגנרו גטוסו. אימוני הנוירופידבק שלהם היו בטיפולו של ראש מדע הספורט במילאנו ונועדו לשפר יכולות ריכוז אצל השחקנים ובעיקר כדי להביא אותם למיצוי מקסימלי של יכולותיהם הספורטאיות גם מבחינה קוגניטיבית.

אין שאלה לגבי התועלות של הכנה מנטלית למשחק. כל השחקנים מאומנים ומוכשרים גופנית, וכן בעלי כשרון למשחק. אימון הנוירו-ביו-פידבק (אימון לשליטה ובקרה על פעילות מוחית ופעילות פזיולוגית) מאפשר להם להגיע גם מבחינה מוחית למיצוי אופטימלי.

במהלך האימון המוחי יושבים השחקנים על כורסא נוחה. אל גופם מחובר מכשור המודד את גלי המוח שלהם, מתח השרירים, נשימה וקצב לב. המטפל מנחה אותם כיצד להשתמש בתודעתם על מנת להגיע למצב מדיטטיבי.

השלב הבא הוא ללמד אותם לשמור על המצב התודעתי-קוגניטיבי הזה תוך שהם מריצים בראשם תסריט של עצמם בעת ביצוע המהלכים הספורטאים הרצויים.

בדרך כלל הם גם צופים בצילום וידאו של הביצועים שלהם כשהם מגיעים למצב התודעתי הרצוי. הם צופים בעצמם כשהם צולמו מחטיאים גול, ובאופן אינסטינקטיבי שריריהם מתכווצים בהתחלה ולחץ הדם שלהם עולה. באימון הנוירו-ביו-פידבק הם מתאמנים כיצד לשמור על תגובה פיזיולוגית רגועה גם במצב כזה. הצפייה בוידאו חוזרת על עצמה עד אשר השחקן מגיע למצב שהוא מסוגל לצפות בטעויות של עצמו ועדיין להישאר במצב התודעתי המדיטטיבי הרגוע.

כדורגל וניורוני מראה
הערה שלנו תוך סיכום/תרגום המאמר:

יש לנו במוח מערכת שנקראת ניורוני מראה. מערכת זו גורמת לכך שהמוח מגיב באופן זהה לעפולה פיזית או לצפייה בפעולה פיזית. לכן כשאוהדים צופים בשחקן האהוב שלהם מחטיא גול זה כואב להם כאילו הם עצמם החטיאו, וזו גם הסיבה שכאן כאשר השחקן עצמו צופה במהלך אימון הנוירו-ביו-פידבק בהחטאה שלו עצמו, זה מעורר בו תגובה מוחית ופיזיולוגית של סטרס, עליה הוא לומד לשלוט באמצעות טיפול הנוירו-ביו-פידבק. כך, כאשר הוא במשחק עצמו, הוא יכול להגיע לרמות גבוהות הרבה יותר של מצוינות כיוון שגופו ותודעתו מאומנים שלא לתת לדפוסי חשיבה שליליים, החטאה או תחושת כישלון להשפיע על הביצועים בשטח.

בנוסף, השחקנים מריצים בראשם את האופן בו הם עצמם רוצים לבצע במשחק. בזכות מערכת ניורוני המראה, חזרה על מהלכי משחק בדמיון, תוך קבלת משוב מוחי וגופני ב"שידור חי" (שמתאפשר על ידי מכשור הנוירופידבק), נחשבת לאימון לא פחות חשוב מהאימון הגופני בשטח, ונמצאה משפרת משמעותית את ביצועיהם של שחקנים.

וחזרה למאמר:
עקרון נוסף העומד בבסיס אימוני הנוירו-ביו-פידבק לשחקנים הוא שכאשר הם עולים על המגרש וצריכים לקלוע פאול, הם יהיו כל כך מרוכזים, כל כך מוכנים מנטלית, שהסיכויים להם להחטיא יהיו הרבה יותר נמוכים.
הם יהיו מסוגלים לבקר את קצב הלב שלהם ולהפחית אותו אפילו בלי מחשבה כשהם ימצאו מול אתגר ויצטרכו להגביר פוקוס תוך כדי כך שהם נשארים רגועים.

עובד? כנראה שכן – איטליה לקחה את אליפות העולם באותה שנה.

שינוי גודל פונט
ניגודיות