האם להיות שמאלי עושה אותך עצבני?

החיים בעולם המודרני גורמים תסכולים רבים לאנשים שמאליים. העולם מעוצב לימניים – אפילו פרטי היומיום הפשוטים ביותר כגון פותחן קופסאות או מספריים מעוצבים לאנשים ימניים בלבד. אולי זוהי הסיבה לממצאים המחקריים שטוענים שאנשים שמאליים עצבניים מעט יותר מהממוצע.

בעבר נהגו דורות שלמים להכריח ילדים שמאליים לכתוב ביד ימין, כי הייתה אמונה תפלה שטענה שלהיות שמאלי זה מזל רע. עד היום, שלא בצדק, לפעמים מתייחסים לשמאליים בתור מגושמים, גמלוניים או מוזרים.

חלוקת המוח הסכמתית בעבר ייחסה לכל אחת מאונות המוח תפקיד שונה. אונה ימין הייתה "אונת הלב", כי נמצאים בה אזורים שמסייעים בעיבוד רגשי ופענוח הבעות פנים וטונאצית רגש בדיבור, ואונה שמאל הייתה "אונת החשיבה" כיוון שנמצאים בה אזורים האחראים על חשיבה לוגית, חישוביות ושפה.

היום חוקרי מוח יודעים שזה לא כל כך פשוט.

במאמר מ 2007 שפורסם ב Behavioral and Brain Functions, מוצג הממצא שבעוד רוב האוכלוסייה מעבדת רגשות דרך אונה ימין של המוח, 35% מהאנשים, ובמיוחד קורבנות של טראומות רגשיות, מעבדים רגש דרך אונה שמאל של המוח.

החוקרים מסבירים שלאור העובדה שבצד שמאל של המוח מצויים אזורי היגיון ושפה, העובדה שהכאב והכעס הרגשי של קורבנות טראומה מעובד באונה שמאל מעיד על כך שהם "עובדים קשה" בניסיון להסביר באופן הגיוני, מדוע הם חוו את הסבל הטראומטי.

מחקר של ד"ר רות פרופר שפורסם בספטמבר 2010 ב The Journal of Nervous and Mental Diseaseמציג ממצאים מפתיעים שמסבכים עוד קצת את כל עניין חלוקת אונות המוח:

פרופר, ממרימאק קולג' במסצ'וסטס, מצאה שהשאלה מהי היד הדומיננטית של אדם (ימין, שמאל או שתיהן), היא רמז חשוב לשאלה כיצד הוא משתמש במוח כדי לעבד רגשות.

מחקרים קודמים מצאו שלאנשים שמאליים או כאלו שמשתמשים באופן שווה בשתי הידיים, יש נטייה גבוהה יותר לחוות רגשות שליליים. פרופר גם מצאה זאת במחקרה הנוכחי.

כמו כן היא הראתה שאצל שמאליים או אנשים שמשתמשים בשתי הידיים באופן שווה, שתי אונות המוח מתקשרות זו עם זו יותר מאשר אצל אנשים ימניים, מה שגורם לכך שיש יותר אינטראקציה בין האזורים המעבדים רגשות שליליים. לכן יש להם יותר תנודות במצבי הרוח.

לצורך בדיקת הקשר בין עיבוד רגשי לבין פעילות מוחית, השתמשה פרופר בשאלון "פרופיל מצבי רוח" (Profile of Mood States Short-Form) שפיתח שחם ב 1983, ובשיטת בדיקת פעילות אונתית, שנקראת TMT(Tympanic Membrane Temperature). שיטת TMTבודקת איזו אונת מוח פעילה יותר במצב נתון, על ידי בדיקת הטמפרטורה של המוח.

אזורי מוח פעילים יותר נעשים חמים יותר, כיוון שעולה זרימת הדם בתוכם. ניתן לבדוק זאת על ידי בדיקת הטמפרטורה של האוזן הפנימית, ולהשוות בין אוזן ימין ושמאל, כדרך להשוות את החום של אונה ימין לעומת אונה שמאל.

לא סתם אדם עצבני מקבל את הכינוי "חמום מוח" – הראש אכן מתחמם בעת חווית רגשות שליליים כגון כעס.

כמובן, לא ניתן לדעת מה קדם למה – ייתכן שלאנשים עצבניים מטבעם יש ייתר תקשורת בין אזורי הרגש באונות המוח, או שחוסר היכולת למצוא איזון עושה אדם עצבני.

המחקר של פרופר נעשה על מדגם קטן מאד- 55 איש בלבד השתתפו בו ולכן יש לסייג את התוצאות על שיצטברו נתונים רבים יותר.

יחד עם זאת, אנשים מפורסמים רבים הם שמאליים – ברק אובמה ודוד קמרון, למשל. חלק מהמפורסמים השמאליים אכן רכשו את התהילה שלהם בזכות היותם עצבניים יותר מהרגיל. הזמר האירי בוב גלדוף עשה זאת על ידי שימוש בקללות גסות בעת סיקור טלוויזיוני.

ואצלנו בארץ- מישהו יודע במקרה אם נתן זהבי ("זהבי עצבני") הוא שמאלי?

אבל זוהי לא כל התמונה – לשמאליים יתרונות רבים:

האתר Anything Left Handed מציג מוצרים למכירה לשמאליים, מידע לשמאליים, ניוזלטר חודשי ועוד.

בין השאר, מציין האתר את עשרת היתרונות של אנשים שמאליים:

1.      לשמאליים יש יתרון בענפי ספורט שונים, כגון כדורסל- בו רוב הזמן מצפים לתגובה מידו הימנית של שחקן, מה שמאפשר להפתיע משמאל.

2.      לשמאליים יש IQ גבוה יותר. החוקר אלן שרלמן מצא ששמאליים הם בעלי IQ גבוה יותר, פותרים בעיות חשיבתיות בייתר קלות ובעלי אוצר מילים נרחב. איינשטיין וניוטון היו שמאליים. יחד עם זאת נמצא שביצועיהם של שמאליים במבחני זיכרון פחותים יותר משל ימניים.

3.      גברים שמאליים עושים יותר כסף. מחקרים מצאו שגברים שמאליים בוגרי קולג' מרוויחים 13% יותר מעמיתיהם הימניים. אצל נשים המצב הפוך- נמצא שנשים שמאליות מרוויחות 5% פחות מנשים ימניות.

4.      לאנשים שמאליים קל יותר להסתגל לראיה מתחת למים. האתר טוען שהחוקרים לא יודעים לגמרי להסביר מדוע זה קורה ומשערים שזה קשור לאיזורי מוח שדומיננטים יותר אצל שמאליים.

5.      לשמאליים קל יותר להיות מולטי-טאסקינג. כיוון שכאמור, שתי אונות המוח אצל השמאליים מתקשרות מהר יותר זו עם זו וזה מאפשר למוח לעבד מידע רב יותר בו-זמנית.

6.      לחלק מהשמאליים יש זיכרון טוב יותר. זה נמצא רק אצל שמאליים שנולדו למשפחה של שמאליים, ורק עבור זיכרון אפיזודי. זיכרון אפיזודי הוא זיכרון של אנשים ואירועים אוטוביוגרפים- זיכרון שניתן להביע אותו במפורש.

7.      שמאליים טובים יותר במשחקי וידאו. מחקר שבוצע על ידי ד"ר ניק צ'רבואין מצא שלשמאליים יש יכולת טובה יותר להתמודד עם הצפה חושית של גירויים רבים בבת אחת. ייתכן שזו הסיבה להיותם מולטי-טאסקינג וטובים במשחקי וידאו.

8.      נפגעי שבץ שמאליים מחלימים מהר יותרמנפגעי שבץ ימניים. הטענה של החוקרים היא שייתכן שהסיבה לכך היא ששמאליים נאלצים להתמודד עם עולם שבנוי לשימוש ביד ימין, ולכן הם מפעילים יותר את שתי אונות המוח, וזה עושה להם את ההחלמה משבץ קלה יותר.

9.      לאנשים שמאליים יש מסוגלויות אידיאליות להיות אומנים, כיוון שמבחינה מוחית הם יותר ויזואליים מאשר מבוססי שפה. פיקאסו היה שמאלי.

10.  לשמאליים קל יותר ללמוד נהיגה. מחקר מצא ש 57% מהנבדקים השמאליים עברו טסט ראשון בעוד 47% בלבד מהימניים עברו אותו.

שינוי גודל פונט
ניגודיות