אלכוהול מסייע למוח לזכור! הייתכן?

חקר מאפריל 2011 מהמרכז לחקר אלכוהול והתמכרות באוניברסיטת טקסס טוען ששתיית אלכוהול מפעילה אזורים במוח שמשפרים למידה וזיכרון!

המיתוס המוכר שאלכוהול זה רע ללמידה וזיכרון אינו טעות, רק שהוא מדגיש רק צד אחד של המטבע. בדרך כלל כשמדברים על זיכרון, מתכוונים לזיכרון מודע. מסתבר שצריכת אלכוהול אמנם מפחיתה את היכולת לזכור דברים מוצהרים כגון שמו של הקולגה שלכם, איפה החניתם את האוטו או מהי הגדרתה של מילה מסוימת, אך מצד שני, צריכת אלכוהול משפרת את היכולת שלנו ללמוד ולזכור דווקא דברים פחות מודעים ומוצהרים.

 הניורוביולוג היסטושי מוריקאוואס, החוקר שתוצאות מחקרו זה פורסמו ב Journal of Neuroscience הראה שחשיפה חוזרת לאתנול (סוג של אלכוהול), הגביר את הגמישות של קשרים בן תאי מוח באזור מוחי מרכזי בנושא למידה וזיכרון בלתי מודעים. זו אחת הסיבות, לדעתו של מוריקאוואס, לכך שאלכוהוליסטים למעשה אינם מכורים רק להשפעה של החומר האלכוהולי עצמו- הם מכורים גם לכל הרמזים ההתנהגותיים והסביבתיים שמקיפים אותם כשהם צורכים את החומר הממכר (אלכוהול, סמים או כל דבר אחר). זאת כיוון שבעקבות צריכת החומר הממכר משתחרר דופמין במוח, שגורם תחושת הנאה, וכך כל רמזי הסביבה וההתנהגות שהיו נוכחים באותו הרגע משתמרים בזיכרון ומקושרים עם תחושה של הנאה.

אכן, תנו למכור לצרוך את המנה הבאה שלו בסביבה לא מוכרת ועם אנשים זרים והוא יספר לכם עד כמה זה לא מרגיש אותו דבר.

אבל- זוהי רק ההתחלה. אלכוהול משפר למידה וזיכרון. מחקר נוסף מצא שאלכוהול יכול לדחות הופעת אלצהיימר!

רק חודש לפני פרסומו של המחקר הנוכחי פורסם במרץ 2011 בגיליון Age and Ageing מטעם אוניברסיטת אוקספורד ממצא לפיו צריכה קלה עד בינונית של אלכוהול עשויה להפחית את הסיכון ללקות בדמנציה ואלצהיימר.

החוקרים אספו נתונים מ 23 מחקרי אורך בני שלוש שנים, שבוצעו על 3,327 נבדקים מגיל 65 ומעלה ומצאו שבקרב אלו שצרכו מעט אלכוהול בכל יום היו הרבה פחות מקרים של דמנציה ואלצהיימר ויותר מקרי בריאות פיזית ומנטאלית. נתונים נוספים שנמצאו אצל הצורכים של אלכוהול על בסיס יומי הם: אנשים אלו הם בעיקר גברים, בעלי השכלה גבוהה, אינם חיים לבדם ואינם נוטים לדיכאונות.

השאלה הגדולה עדיין נותרה פתוחה- האם כל סוג של אלכוהול ישיג את האפקט? (בירה, יין וכו'). רוב המידע הקיים הוא בנוגע להשפעותיו החיוביות של יין אדום יבש, אבל בהקשר הזה מאד יתכן שלא האלכוהול בלבד הוא בעל האפקט המועיל, ייתכן שזה שילוב החומרים שביין (כמו אנטיאוקסידנטים) או שזה בכלל הודות לסגנון החיים הבריא יותר מלכתחילה של אלו שצורכים יין אדום יבש בכל יום.

מחקר מ 2009 שהוצג בכנס השנתי של אלצהיימר (ICAD)  בווינה, יכול לספק חלק מהתשובה. 3069 נבדקים מגיל 75 ומעלה, שרובם אינם סובלים מבעיות חשיבה או זיכרון השתתפו במחקר. הרגלי השתייה שלהם תועדו בשאלונים, הן מבחינת כמות השתייה והן מבחינת סוג האלכוהול שנצרך (בירה, יין או ליקר).

הנבדקים חולקו לאחר דיווחיהם לשלוש קבוצות- צריכת אלכוהול קלה (1-7 משקאות לשבוע), צריכת אלכוהול בינונית (8-14 משקאות לשבוע) או כאלו שאינם שותים כלל. כל זוגי האלכוהול נכללו בספירה הזו.

לאחר מכן הנבדקים רואיינו כל חצי שנה למשך שש שנים, על מנת לבדוק שינויים בתפקודי הזיכרון ויכולות החשיבה שלהם ולעקוב אחר מי שפיתח דמנציה.

המחקר מצא שאצל הנבדקים שלא הראו בעיות קוגנטיביות בתחילת הניסוי וששתו 8-14 משקאות אלכוהולים בשבוע, או אחד-שתי משקאות ליום (לא משנה מאיזה סוג), ירד הסיכון להופעת דמנציה ב 37%, בהשוואה לאילו שלא שתו כלל.

לעומת זאת, עבור הנבדקים היותר מבוגרים, שכבר בתחילת המחקר הראו בעיות קוגניטיביות, נמצא שצריכת כל כמות של אלכוהול גרמה להם דווקא לזירוז ההידרדרות הקוגניטיבית. יותר מכך, צורכי האלכוהול הכבדים (יותר מ 14 משקאות לשבוע) היו בסיכון של פי 2 לפתח דמנציה, לעומת אלו שלא שתו כלל ושכבר היו להם בעיות קוגניטיביות קלות בתחילת הניסוי.

זהו הצד השני של המטבע- השאלה מתי אתם צורכים אלכוהול ובאיזה כמות (מסתבר שסוג האלכוהול לא משנה). רצוי לשתות אלכוהול בכמות נכונה כבר מגילאי בגרות מוקדמים, במיוחד לאור העובדה שנמצא שבמוח- אלצהיימר יכול להתחיל 50 שנה לפני שבכלל מרגישים אותו. הרי דמנציה היא מצב מוחי של איבוד תאי מוח, הופעת משקעים חלבוניים במוח ועוד- תהליכים ביולוגים שלוקחים זמן.

כן כן, זה מתחיל 50 שנה לפני שמתחילים לשכוח דברים, ולכן כדאי למנוע את זה מראש. כמות האלכוהול היומית המומלצת, לפי החוקרים היא כוס אחת ביום לנשים ושתי כוסות ביום לגברים.

מה שמפתיע במחקר הזה הוא הגילוי שגם בגילאים כל כך מאוחרים כגון 75, עדיין צריכת אלכוהול משפיעה לטובה על מניעת דמנציה, אבל רק, כאמור, בתנאי שהתסמינים של ירידה קוגנטיבית עדיין לא הופיעו. ואם הם כבר הופיעו- תוצאות המחקר מזהירות שכדאי לשנות הרגלי שתייה ודווקא להפחית אלכוהול בקשישים שהורגלו בשתייה.

למנוע או לדחות הופעת אלצהיימר אין פירושו רק לצרוך קלות אלכוהול על בסיס יומי. אחד הדברים היותר חשובים שנמצאו לסייע בנושא הוא אימון החשיבה והזיכרון גם בדרכים המקובלות- אתגרים חשיבתיים, אימון גלי המוח, פעילות חברתית ועוד. 

שינוי גודל פונט
ניגודיות