איך נראה המוח של "הנוסע בזמן"?

זה תמיד מסקרן לדעת מה יקרה לנו בעתיד. איזה אדם אהפוך להיות? את מי אפגוש? כמה כסף יהיה לי? האם אקבל את המשרה שאני כל כך רוצה? "האם היא תתחתן איתי בסוף"? שאלות רבות מגרדות לנו בראש. לפעמים אנחנו כל כך משתוקקים לדעת את התשובה, שאנחנו מוכנים לתת הרבה בשביל הצצה חטופה ביומן התוכניות של הגורל.

אולי זו הסיבה שההורוסקופ השבועי ואסטרולוגיה בכלל הם פופולארים כל כך – הם נותנים לנו הרגשה שאנו מציצים בעתיד שלנו ויודעים מה הולך לקרות. גם מגידות עתידות, קוראות בקפה, מתקשרות ופותחות קלפים הם כתובות לסקרנים שבינינו. כולם מתבססים על המיתוס המקובל שעתיד = גורל, משהו שנגזר עלינו מראש ואין לנו מה לומר בנושא, אלא רק לחכות לראות מה יקרה. אז כמה שהיה מתסכל לקרוא ולראות את הסרט "אשתו של הנוסע בזמן", בטח לא אחד ולא שניים מאיתנו היו שמחים לנסות דבר כזה- לרוץ מעבר לעתיד, ולמעשה, לחיות את כל החיים בבת אחת.

 אם ככה, בואו תשמעו מה מצאו פסיכולוגים וחוקרי מוח מאוניברסיטת וושינגטון ביולי 2007. הם הראו שכל מוח אנושי יכול "לנסוע בזמן", ושאצל כל אחד מאיתנו העבר והעתיד מחוברים, ומשפיעים על הדרך שבה אנו רואים את המציאות שלנו.

 עד היום חשבו המדענים שכשזה מגיע למוח, "עבר" זה דבר אחד,  ו"עתיד" זה דבר אחר לגמרי. הם היו בטוחים שכשאנחנו נזכרים באירועי עבר אנחנו משתמשים באזורי מוח מסוימים, שהם אחרים לגמרי מאילו שמשמשים אותנו כשאנחנו מדמיינים את העתיד שלנו.

 ל"עתיד" היה עד עכשיו אזור מוחי משלו- האונות הקדמיות. שנים רבות ידעו שהאונות הקדמיות הן בעלות תפקיד חשוב בהפיכת העתיד שלנו למציאות. הן מעורבות בתהליך שבין החזון שלנו לבין ההגשמה שלו. כשאנחנו מדמיינים איך אנו רוצים שהעתיד שלנו יראה, האונות הקדמיות מתרגמות את החזון הזה לסדרה של תכנונים ופעולות שעלינו לעשות כדי להגיע למטרה העתידית, הן גם בודקות את מצב ההתקדמות בשטח ומשוות את המצב הנוכחי אליו הגענו, למצב העתידי שאליו אנו רוצים להגיע. באופן כזה אנחנו בעצם הולכים בעקבות תוכנית אסטרטגית רציפה אל עבר העתיד שאנחנו בנינו לעצמינו!

 כן, שמעתם טוב! אנחנו יוצרים לעצמינו את עתידינו. קארל פופר אמר זאת יפה: " אנו עשויים להיעשות יוצריו של גורלנו אם נחדל להעמיד פנים שאנו נביאיו".

אבל אז גילו החוקרים שהאונות הקדמיות זאת רק ההתחלה. מסתבר שאזורי המוח שמשמשים אותנו כשאנו נזכרים בעבר, הם אותם האזורים שפעילים כשאנו מדמיינים לעצמינו את העתיד!

כלומר, כשאנו מעלים בדמיון איך יראה העתיד שלנו- מידע ויזואלי ומרחבי מתמונת העתיד הזו בדרך כלל כולל בתוכו דברים שכבר חווינו בעבר, כולל זיכרונות על תנועות גוף. המוח שלנו משתמש במידע שהוא אחסן בעבר ומשתיל אותו בתמונת העתיד שאנו מדמיינים! כלומר בכל תכנון עתידי קיים משהו שכבר חווינו בעבר- אפילו אם זה רק מראה, תחושה או התנהגות שאנו מתכננים.

זהו הקשר בן זיכרון ודמיון, בן עבר ועתיד. כולם עוברים דרך אותם מסלולים מוחיים וגורמים לנו "לנסוע בזמן". העבר שלנו משתחל לעתיד, והעתיד לא יודע שהוא לא מחדש הכול, כי חלק ממנו תוכנת על ידי אירועים שחווינו בעבר. הדמיון שלנו מבוסס על זיכרונות קיימים, וזו גם הסיבה שאנשים שסובלים מאובדן זיכרון (אמנזיה), לא מסוגלים לדמיין איך הם יהיו בעתיד! אפילו לא מה הם יעשו יום למחרת, או איך יראה ה"מחר" שלהם.

החוקרים מאוניברסיטת וושינגטון סרקו את מוחם של נבדקים בשיטת fMRI. סריקת מוח זו מתבססת על העובדה שככל שאזור מוחי פעיל יותר, מוזרם אליו יותר חמצן, כלי הדם באזורו מתרחבים ומתרחשים בו שינויים כימיים. מיכשור ה fMRI  יודע לגלות לאיזה איזור מגיע יותר חמצן, ולכן כאשר רוצים לבדוק איזה אזור פעיל בזמן משימה מסוימת, נותנים לנבדק לבצע את המשימה בזמן שראשו נמצא בתוך מכשיר הסריקה.

במחקר הנוכחי הנבדקים התבקשו לדמיין את עצמם או סלבריטאי ידוע, חווים כל מיני חוויות של חיי היומיום. החוקרים נתנו להם רמזים של חוויות שכל אחד עובר בחייו- ללכת לאיבוד בתור ילד, לצאת עם חברים, ללכת למסיבת יום-הולדת. הנבדקים היו צריכים להיזכר בעבר שלהם בו הם חוו חוויות אלו. לאחר מכן הם התבקשו לדמיין את עצמם חווים חוויות דומות בעתיד. לצורך השוואה, החוקרים גם ביקשו מהנבדקים לדמיין את ביל קלינטון חווה את האירועים הללו בעתיד, במקום לדמיין את עצמם כמו קודם.

כשהחוקרים הסתכלו מה קורה במוח בזמן שהנבדקים נזכרו בעבר או דמיינו את העתיד, הם מצאו שרק כאשר הנבדקים נזכרו בעבר שלהם, ודמיינו את העתיד שלהם (אך לא כאשר ביל קלינטון היה מעורב בדמיון העתידי), פעלו אותם אזורי מוח. דמיון העתיד לא הפעיל רק את האונות הקדמיות, אלא הוא התבסס רבות על אזורים של זכירת העבר.

אוקיי, אז אנחנו נוסעים בזמן- בואו נהנה מזה, בואו נפיק מזה תועלת. בואו ניצור את עתידינו במו ידינו! הסרט "הסוד" הזכיר לעולם איך עושים את זה: העלו בדמיון את תמונת העתיד אליה אתם רוצים להגיע. התמקדו בחזון הזה לפרטיו- איך אתם נראים ואיך אתם מרגישים כאשר השגתם את המטרה שלכם. איך נראה בית החלומות שאתם רוצים לקנות, איך אתם נראים במשרה החדשה שרציתם…

הריצו בראשכם את המחזה הזה לא יותר מחצי דקה- אבל חשוב שזה יהיה הדבר הראשון שאתם עושים בבוקר כשהתעוררתם, והדבר האחרון בלילה לפני שנרדמתם. בכך אתם מספרים למוח, וליקום מה אתם רוצים, ועוזרים לעצמיכם להתכוונן לקראת השגת המטרה הזו. האונות הקדמיות יעזרו לכם, אבל בשביל זה אתם צריכים לענות על השאלה "מה אני רוצה?" ומסתבר שלא כולם יודעים לתת את התשובה…

שינוי גודל פונט
ניגודיות