איך מפחיתים סטרס? מסניפים את האביב בפסח!

התפוזים יודעים מתי להבשיל- בחורף, כשאנו מועדים להצטננות וצריכים ויטמין C. האביב יודע מתי לבוא- בפסח, כשכולם מנקים ולחוצים להספיק. זה בדיוק הזמן בו הוא שולף מנרתיקו את מיטב הפרחים והניחוחות- במיוחד בשבילכם.

פרחים תמיד קושרו ליופי, אסטטיקה, רומנטיקה וארומה עדינה של ריחות נעימים. תרופות סבתא רבות מתבססות על פרחים וצמחים שונים. גם במצרים בעתיקה השתמשו בתמציות או עשבים של צמחים שונים לריפוי דיכאון, סילוק דלקות וזיהומים, איזון אנרגטי, טיפול בכאבי ראש ועוד. בתחום הרפואה האלטרנטיבית תופס היום תאוצה גם תחום הארומתרפיה- שימוש בהרחה ועיסוי שמנים המופקים מפרחים וצמחים לצורך ריפוי הפרעות בריאותיות ונפשיות.

ועכשיו, חוקרים מצאו לראשונה הוכחה מדעית לכך שהרחת פרחים מפחיתה סטרס!

הרחה של פרחי לבנדר, לימון, מנגו או כל צמח שתבחרו (מלבד צמחי גת, חשיש מריחואנה, טבק, קוקה ודומיהם, כמובן) תגרום להשפעה מרגיעה על מוחכם וגופכם. ההשפעה הזו מדהימה- מסתבר שמולקולות הריח עצמן יכולות לעורר שינויים חיוביים בגנים שבדנ"א, ולשנות ריכוז חומרים בדם, באופן שמפחית מתח.

ריח הוא אחד החושים החזקים שיש לנו. קודם כל- האף הוא האיבר הכי קרוב למוח- המוח שלנו מתחיל למעשה קצת מעל בסיס האף שלנו ותאי הריח שעולים במעלה האף נכנסים ישירות לבלוטות ההרחה במוח, ללא כל תחנת ביניים.

ואכן, אין אחד מאיתנו שלא נכנס פעם לחדר, הריח משב של ריח ונזכר בימי הילדות שלו, בחוויה משמעותית מעברו- לטובה או לרעה. חוקרים ממכון וייצמן הראו שלקישור הראשון בין חוויה רגשית לבין ריח יש זכויות יתר במוח- החוויה מתקבעת בזיכרון הרבה יותר חזק ונשארת שם לאורך המון זמן.

אפילו זיכרונות שנוצרים תוך כדי שינה- אם הם מלווים בריח, מתקבעים במוח גם ללא מודעות, וגורמים לנו להתנהג בהתאם. חוקרים באוניברסיטת Duke  במאמר שהתפרסם ב The Journal of Neuroscience  יצרו זיכרונות יזומים המלווים בריח אצל עכברים מורדמים. בעת חוויה רגשית, בין אם היא פחד או התרגשות- חיובית או שלילית, עולה בדם בצורה משמעותית ריכוז הנוראדרנלין. לכן, על מנת ליצור אצל העכברים המורדמים חוויה רגשית, הזריקו החוקרים לעכברים נוראדרנלין. הנוראדרנלין העלה את קצב הלב והנשימה של העכברים, ועורר חוויות גופניות נוספות שגורמות למוח לפרש את המתרחש בתור חוויה רגשית עוצמתית. באותו הזמן, היניחו החוקרים ליד אפם של העכברים ריחות שונים (ריח אוכל או ריח שתן של עכבר אחר), ובכך יצרו קישור בין ה"חוויה" לבין הריח וגרמו לשניהם להתקבע בזיכרון של העכברים.

לאחר מכן חיכו שהעכברים יתעוררו, נתנו להם להריח שוב את אותו הריח שהתקבע להם בזיכרון, ובדקו האם ההתנהגות שלהם השתנתה בהתאם לריח, וביחס להתנהגותם הרגילה שנצפתה קודם לכן.

ואכן, מסתבר שזיכרון שנוצר מחיבור של נוראדרנלין וריח, מתקבע במוח לבלתי חזור ומשפיע על ההתנהגות!

הזכרתי שהנוראדרנלין הוא חומר שמקושר בגוף עם חוויות עוצמתיות. בבני אדם וגם בעכברים, נוכחותו של נוראדרנלין בדם יצרה שינויים באזורי עיבוד הריח שבמוח. נוראדרנלין עולה מאד בדם למשל, אצל אם בעת לידה. זהו אחד ההסברים לכך שאם שמריחה את הוולד שלה מיד לאחר לידתו, לעולם וועד תזכור את ריחו ותדע לזהות אותו לפי ריח גופו והפרשותיו, גם בין מאות וולדות אחרים. זה נכון גם בבני אדם וגם בעולם החי.

אז מה יש בפרח שמפחית מתח?

במחקר של אקיו נאקאמורה שהתפרסם ב Journal of Agricultural and Food Chemistry  ביולי 2009 נמצא שפרחים מכילים חומר ממשפחת האלכוהולים שנקרא לינלול (Linalool).

כשהכניסו עכברים לסטרס ונתנו להם להריח לינלול, ראו שהמתח שלהם הופחת. איך רואים שמתח של עכבר הופחת? עושים לו בדיקת דם. בעת מתח עולים בדם מרכיבים שונים של המערכת החיסונית- בעיקר ניוטרופילים ולימפוציטים- התאים הלבנים שאחראיים על לחימה בגופים זרים. זה קורה כי המוח חושב שאם אדם במתח, סימן שיש סכנה והוא מכניס את המערכת החיסונית לכוננות. באותם העכברים בניסוי ראו שרמות הניוטרופילים והלימפוציטים ירדו בעקבות הרחת לינלול, אפילו שהעכבר עדיין היה תחת מצב סטרס שבדרך כלל מעלה לו את רמת חומרים אלו בדם.

להרחה של לינלול יש השפעה חיובית ומרגיעה על יותר מ 100 גנים שפועלים בדרך כלל במצבי סטרס, וכל מה שאתם זקוקים לו לצורך כך הוא זר פרחים…

תוכלו גם לקבע לעצמכם זיכרונות נעימים מהחג ומהאביב הזה- פשוט תלוו את החוויות שלכם בריח שאתם אוהבים- פרחי אביב, התבשילים של סבתא, הבושם שקניתם או הראש של התינוק שלכם…

שינוי גודל פונט
ניגודיות