איך ואיפה קונים אושר?

איך ואיפה אפשר לקנות אושר? האם אושר זה דבר שפשוט נופל עליך, משהו שאתה נולד איתו, או שמא כל אחד יכול להיות מאושר?

נתחיל במה שכולנו יודעים- יש דברים הרבה יותר חשובים מכסף, ומסתבר שהם גם עושים אותנו יותר מאושרים. במערכות יחסים זוגיות וחברתיות כבוד קובע יותר מאשר כסף כשזה מגיע לאושר בחיים.

הפסיכולוג קמרון אנדרסון מאוניברסיטת ברקלי, קליפורניה, פרסום ביוני האחרון (2012) תוצאות מחקר שבדק את הקשר בין סטאטוס ואושר. הוא שאל את עצמו: אם כסף לא קונה אושר, וגם לא מכונית מפוארת או משרה נחשקת, אז מה כן עושה אדם מאושר?

במחקרו שפורסם ב Psychological Science  מצא אנדרסון שלהיות מוערך ומוערץ על ידי הסובבים אותך גורם לך להיות מאושר יותר מאשר כמות הכסף שיש לך בחשבון הבנק.

לטענתו, כאשר מעמד חברתי של אדם מלווה בתחושה של הערכה מצד חבריו ומכריו, הוא מאושר יותר, כיוון שהוא מרגיש בעל השפעה ומעורב חברתית במארג הקבוצתי. ידוע שבני אדם הם יצורים חברתיים, וככל שאדם מרגיש יותר מקובל חברתית, הוא מרגיש טוב יותר.

אנדרסון  מדגיש שכל תנודה קטנה בתחושת המקובלות וההערכה החברתית שאדם מקבל, יכולה להשפיע לטוב או לרע על רמות האושר שלו. עליה או ירידה בסולם חברתי משפיעים מאד על אושרו של אדם.

מדוע הערכה חברתית משפיעה על אושר יותר ממעמד כלכלי?

הסבר אפשרי אחד הוא שקל מאד לאנשים להתרגל לעליה במשכורת או לעושר פתאומי שנופל בחלקם. תופעה זו בולטת אצל אנשים שזכו בלוטו – בהתחלה הם מאושרים עד הגג ואחר כך הם חוזרים לרמות האושר האופייניות להם. הם לא נשארים בריחוף מאושר על ענן, מאז הזכייה והלאה, לפעמים אפילו להפך מזה.

לעומת זאת בנושא המעמד החברתי, אנשים לא מתרגלים כל כך מהר למעמדם החברתי המשודרג ולכן כאשר אדם מרגיש מוערך ובעל השפעה חברתית, התחושה הזאת לא מתיישנת, והוא מסוגל להמשיך וליהנות ממנה לאורך זמן.

עמותות חברתיות רבות ,כמו גם מוסדות ציבור רבים, נהנים מתכונה זו של השגת הכמיהה לאושר על ידי מתן כסף. ציון שמו של אדם על בנין בקמפוס האוניברסיטה, במתחם בית חולים, או על קיר במוזיאון מביא לו הערכה חברתית גבוהה, הגורמת להעלאת מדד האושר העצמי שלו. פרסום בתקשורת על תרומתו של אדם למטרה חברתית נעלה, גורם לסביבתו להעריך אותו על תרומתו, הבט שמשפיע גם על אושרו. לא בכדי ביל גייטס, מייסד מייקרוסופט, תרם את רוב הונו לצדקה ולא מצניע עובדה זו. המושג מתן צדקה בסתר, לא יביא לגייטס את הערכה הרבה שהוא מקבל, שעל פי מחקרים אלה, מסייעת לו לחוש מאושר יותר.

בכל זאת, חוקרים מאוניברסיטת בריטיש קולומביה מצאו כבר במרץ 2008 שניתן לקנות אושר בכסף.

מתי כסף כן קונה אושר?

כשמוציאים אותו על מישהו אחר.

פרופסור אליזבת' דון, במחקר שפורסם ב Science, מצאה שאנשים דיווחו על רמות גבוהות יותר של אושר כאשר הם הוציאו את כספם למטרות חברתיות – עבור מתנות לאחרים או למטרות צדקה, מאשר כאשר הם הוציאו את הכסף על עצמם. וזה לא היה משנה כלל כמה כסף היה להם בבנק או מהי כמות ההכנסות שהייתה להם באותה שנה.

דון נתנה למשתתפים במחקר שטר של 5 או 20 דולר והורתה להם לבזבז את הכסף עוד באותו יום עד השעה 17:00. חצי מהמשתתפים קיבלו הוראה להוציא את הכסף על עצמם, והאחרים קיבלו הוראה להוציא את הכסף על מישהו אחר.

אלו שהוציאו את הכסף על אחרים דיווחו שהם הרבה יותר שמחים,לעומת אלו שהוציאו את הכסף על עצמם (קנו קפה למשל).

כלומר, לא רק שאפשר לקנות אושר בכסף, הוא עולה יחסית זול. מספיק להוציא 5 דולר לטובת מישהו אחר, ולהרגיש מאושר באותו היום. לא סתם אומרים שיותר מאשר העגל רוצה לינוק הפרה רוצה להניק. מי שנותן מתנה מאושר לא פחות ממי שמקבל אותה.

ואולי זה לא כסף ולא כבוד שעושים אדם מאושר? אולי יש אנשים שפשוט נולדים מאושרים יותר מאחרים?

פסיכולוגים מאוניברסיטת אדינבורג מצאו במרץ 2008, במחקר שפורסם ב Psychological Science,שמחצית מהסיבות שגורמות לאדם להיות מאושר נקבעות על ידי טיפוסי אישיות ועל ידי גנים – שני  גורמים שמגיעים בירושה מההורים. כלומר, האושר טבוע בגנטיקה.

המחקר שבוצע בהשתתפות למעלה  מ 900 זוגות תאומים, בדק הנחה זו. בתאומים זהים ניתן להבחין כיצד גנים משפיעים על התנהגות, כיוון שתכונות המושפעות מגנים מופיעות אצלם באופן זהה. במחקר נבדק הרכב מסוים של גנים שיוצר באדם תכונות של חברותיות, מצפוניות, ונטייה מופחתת לדאגת יתר. שילוב של שלושת תכונות אלה באישיות של אדם גורמת לו, לדעת החוקרים, להיות מאושר יותר בחיים. תכונות אלה מאפשרות לאדם להתמודד בהצלחה עם מצבים קשים, ולא להיות מושפע לאורך זמן ממצב רוח ירוד או דיכאון.

למרות זאת, מדגישים החוקרים, ההשפעה הגנטית על אושר היא רק 50% מהתמונה. ה 50% הנותרים מושפעים מחוויות ואירועים שאדם חווה בחייו, מהבריאות, הקריירה שלו ומערכות יחסיו החברתיות.

שורה תחתונה, אתם יכולים להפוך את בני המשפחה שלכם למאושרים, והם יעשו אתכם מאושרים בתמורה. גם אם לא נולדתם מאושרים במיוחד, אתם יכולים לגרום לזה לקרות, או אפילו לקנות את זה  במעות קטנות – זה לא עולה הרבה כסף…

שינוי גודל פונט
ניגודיות